Luka Doncic avautui loukkaantumisestaan
Los Angeles Lakersin supertähti Luka Dončić on ollut sivussa yli kuukauden, ja nyt 7. toukokuuta hän avasi hieman mahdollista paluutaan pelikentille. Lakers tarvitsee Dončićia kipeästi, sillä Oklahoma City Thunderin voittaminen ilman häntä on erittäin vaikeaa.
Dončić kommentoi vointiaan näin:
– Olo on hyvä. Olen päässyt juoksemaan pitkästä aikaa, mutta en ole vielä tehnyt kontaktiharjoituksia. Aikataulu on edelleen epäselvä. Prosessi on ollut raskas, mutta alan olla kuntoutuksen loppuvaiheessa. Paluu voi tapahtua viikon tai kahden sisällä. Kävin Espanjassa saamassa hoitoa takareiteeni. Siellä sanottiin, että takareisi palautuu normaaliksi ajan kanssa. Menemme päivä kerrallaan eteenpäin. Eniten harmittaa se, etten pääse auttamaan joukkuettani, mutta olen todella ylpeä heistä, slovenialainen 27-vuotias supertähti kertoi.
Dončićin mahdollinen paluu voisi tehdä Los Angeles Lakersista kilpailukykyisen joukkueen jopa Oklahoma City Thunderia vastaan. Se kuitenkin vaatii, että Lakers onnistuu voittamaan ainakin yhden seuraavista kahdesta ottelusta, jotta sarja ei karkaa tilanteeseen 0–3. Mikäli sarja kuitenkin ajautuu tähän tilanteeseen Lakersin kannalta, Dončićin ei kannata kiirehtiä takaisin pelikentille, vaan hänen olisi parempi keskittyä rauhassa kuntoutumiseen ja ensi kauteen.
LeBron James kommentoi Dončićin poissaoloa näin:
– Hyökkäyspelaamisemme ongelmat johtuvat siitä, että meiltä puuttuu pelaaja, joka tekee keskimäärin 35 pistettä ottelua kohden. Puolustuksemme oli ensimmäisessä pelissä kohtalaisella tasolla, mutta sitäkin pitää parantaa. Thunder on todella kova joukkue, James sanoi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Koripalloon läjä sääntömuutoksia – taktiset rikkeet kuriin
- Lahti Basketball nappasi ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksen
- Jättisiirto: Mikael Jantunen menossa Real Madridiin – suomalaisten El Clásico odottaa
- Thomas Tumba siirtyy Belgian ja Alankomaiden yhteisliigaan
- Lahti Basketball kaappasi nuorten maajoukkuemiehen
- Näkökulma: Zaccharie Risacher alkaa olemaan tämän vuosikymmenen isoin floppi
- Oklahoma City Thunder treidasi tähtipuolustajansa
- Lähde: New York Knicks yrittää harvinaista kaappausta Dallas Mavericksista
- Karhu Basketilta kolme uutta pelaajasopimusta – nimekkäimpänä Chandler Cuthrell
- Kouvot viimeisteli Korisliiga-joukkueensa Aaron Cashilla
- Jättisiirto: Mikael Jantunen menossa Real Madridiin – suomalaisten El Clásico odottaa
- Karhu Basketilta kolme uutta pelaajasopimusta – nimekkäimpänä Chandler Cuthrell
- Liettuan koripalloikoni palaa kotimaahan – NBA:sta eurokentille dominoimaan
- Näkökulma: Zaccharie Risacher alkaa olemaan tämän vuosikymmenen isoin floppi
- Yliopistotähti aloittaa ammattilaisuransa Tampereen Pyrinnöstä
- Oklahoma City Thunder treidasi tähtipuolustajansa
- Kouvot viimeisteli Korisliiga-joukkueensa Aaron Cashilla
- NBA-sopimus käynnisti poikkeuksellisen tutkinnan
- Susijengistä tuttu Henri Kantonen jatkaa uraansa ulkomailla
- Lahti Basketball kaappasi nuorten maajoukkuemiehen