Vuosittaisessa NBA:n toimitusjohtajien gallupissa odotukset kohdistuvat San Antonio Spursiin ja Victor Wembanyamaan.

93 prosenttia vastanneista oli sitä mieltä, että Wembanyama olisi heidän valintansa, jos saisivat kenet tahansa NBA:sta joukkueeseensa. 77 prosenttia piti Spursin ranskalaissentteriä todennäköisimpänä tulevan kauden MVP:nä.

Wembanyama oli äänestyksissä muutenkin suosiossa. Wemby valittiin myös pelaajaksi, joka saa vastustajan muuttamaan pelaamistaan eniten sekä NBA:n parhaaksi kansainväliseksi ja monipuolisimmaksi pelaajaksi.

Puolet vastanneista olivat sitä mieltä, että Spurs on NBA:n suurin mestarisuosikki. Oklahoma City Thunder jäi äänestyksessä niukasti toiseksi, kun taas Itäisestä konferenssista kovimpina pidettiin New York Knicksiä ja Philadelphia 76ersiä.

Spursin ensi kauteen uskottiin myös Dylan Harperin takia, joka äänestettiin todennäköisimmäksi läpimurtopelaajaksi NBA:ssa. Mikäli Harper ja Wembanyama onnistuvat seurapomojen ennustamalla tavalla nyt ja tulevaisuudessa, San Antoniossa saataneen nauttia vielä pitkään menestysvuosista.

LUE MYÖS: