Ilkka Palviainen tyytyväinen uuteen hankintaan
Kuva: Juha Tamminen
Namika Lahti vahvisti rivejään hankkimalla amerikkalaisen Storm Warrenin. Lahtelaisten päävalmentaja Ilkka Palviainen on tyytyväinen tuoreimpaan vahvistukseen.
Palviainen joutui uudestaan amerikkalaispelaajan etsintään, kun ensimmäisenä kiinnitetty Billy White jätti saapumatta Suomeen.
– Storm Warrenilla on yksi vuosi ammattilaisuraa takana ja ensimmäinen vuosi Euroopassa takana, joten sopeutumisen ensimmäiset kompastuskivet on jo koettu. Sitä kautta kyseessä on myös todennäköisesti tasaisempi suorittaja tähän liigaan, Palviainen toteaa Namikan sivuilla.
Palviainen uskoo, että Warren sopii Namikan pelitapaan hyvin sekä hyökkäyksellisesti että puolustuksellisesti.
– Warren pelaa huomattavasti pituuttaan isommin. Isokokoista liikkuvaa pelaajaa haettiin, ja saadaan atleettinen kaveri, joka tuo lisää levypallovoimaa. Lisäksi hän auttaa tukkimaan omaa korinalustaa.
Namikan harjoitusottelut jatkuvat perjantaina Lappeenrannassa kaimaseuraa vastaan klo 18:30. Warrenin on tarkoitus saapua Suomeen mahdollisimman pian, mutta hän ei välttämättä pelaa vielä lappeenrantalaisia vastaan.
– Tällä aikataululla pelaaminen on hieman kyseenalaista. Terveyden kannalta pitäisi olla urheilematta vuorokausi jet-lagin jälkeen.
– Muuten peliin päästään täydellä miehistöllä. Joukkueessa pyörinyttä flunssa-aaltoakin on saatu nujerrettua, Palviainen kertoo.
LUE MYÖS:
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla
- Upea uutinen: Jacob Grandison löysi uuden seuran – ura jatkuu Ranskassa
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- Top 5: Näitä Korisliigan kotimaisia pelaajia kannattaa seurata
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla