KTP voitti hyvän harjoittelun tuloksena
Kuva: Juha Tamminen
KTP-Basket tulitti Kauhajoen Karhun kumoon kauden ennätyspisteillään 110-72. Laajalla rintamalla onnistuneen KTP:n ykköseksi nousi sentteri Chris Owens, mutta myös pelintekijä Sharaud Curry pelasi vahvan ottelun.
KTP esiintyi kokonaisuudessaan 1150-päiselle kotiyleisölle vakuuttavasti, ollen vastustajaansa selkeästi parempi molemmissa päissä kenttää. Ryan McDaden liittyminen joukkueeseen on aiheuttanut positiivisen ilmiön: Joka jätkä haluaa näyttää treeneissä parastaan ja ansaita pelipaikkansa. Varsinkin Owensin otteissa oli nähtävissä ennennäkemätöntä virtaa.
– Olemme päässeet harjoittelemaan terveenä ja hyvin ja tässä tulos. Sanoin jätkille tuovani joka viikko treeneihin uuden kaverin jos intensiteetti nousee näin kovalle tasolle, KTP:n valmentaja Sami Toiviainen heitti KTP:n sivujen mukaan.
Toiviainen nosti esiin junioreiden ehjän esityksen, sillä pelin taso ei tippunut kakkosviisikollakaan. Eniten Toiviaista miellytti kuitenkin Owensin väkevä esitys.
– Tuollainen 4-5-paikkojen pelaaja menee päästä päähän kuin hirvi. Tuohan se meille paljon vaihtoehtoja, Toiviainen jatkoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Tuomas Iisalon taktiikka muuttui jo
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Awak Kuier ja kumppanit selvisivät haasteesta
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies