Kärkijoukkueet voittoihin – Korihait yllätti Lahden
Kuva: Juha Tamminen
Korisliigassa pelattiin täysi kierros keskiviikkona. Kärkijoukkueet Pyrintö, Bisons, Kataja ja KTP puristivat voitot. Voittoihin ylsivät myös Korihait ja Honka.
Pyrintö kuittasi 89-78 (43-43)-voiton Vilppaasta. Joukkueet etenivät tasatahtia kolme neljännestä, mutta kolmannella jaksolla Pyrintö repäisi 11 pisteen eron ja se riitti voittoon. Damon Williams oli Pyrinnöltä taas pelipäällä 18 pisteellä ja peräti kolme pelaajaa (Antero Lehto, BJ Raymond, Kelvin Lewis) merkkautti 13 pistettä. Vilppaalta Shawn Atupem ja Jo Harris kasasivat 20 pistettä.
Kataja kaatoi Karhun kotonaan selvästi 102-87 (53-43). Karhu vei vielä ensimmäisen jakson, mutta toisella Kataja repäisi eron, joka siivitti sen lopulta voittoon. Petri Virtanen oli joensuulaisten tehokkain 19 pisteellä. Mike Morrison (18), Teemu Rannikko (14), Sami Lehtoranta (14), Jared Newson (13) ja Alex Wesby (12) olivat myös vahvalla pelipäällä. Karhun paras oli 20 pistettä upottanut Dre Williamson.
Bisons ei antanut Korikobrille armoa, vaan haki selvän 93-63 (42-32)-voiton Lapualta. Loimaalaiset lähtivät omille teilleen toisella neljänneksellä ja sinetöivät voiton viimeisellä neljänneksellä voittaen sen peräti 16 pisteen erolla. Suurimmillaan Bisonsin johto oli peräti 34 pistettä. Bisons sai pidettyä Kyle Foggin aisoissa, sillä hän onnistui tekemään hänelle viime aikoina vaatimattomat 13 pistettä Jesse Perryn ollessa Korikobrien paras 16 pisteellä. Matti Nuutisen heittokäsi oli kuumana, kun hän upotti 20 pinnaa ja Frank Robinson sekä Ilpo Pehkonen pääsivät 16 pisteeseen. Mikko Koivisto sai kasaan 14 pistettä.
Honka haki arvokkaan vierasvoiton Kouvoista 98-78 (53-43)-lukemin. Honka näytti mitä tuleman pitää jo avausneljänneksellä vieden sen 10 pisteellä nimiinsä eikä Kouvot toipunut shokkialusta. Hongan Ronnie Clark (21), Jaraun Burrows (20) ja Brady Morningstar (19) olivat vieraiden tehokkaimmat. Kouvoilta Matt Gibson (21) ja Gregg Thondique (17) nakuttivat mukavat pistelukemat. Hurjassa vireessä viime aikoina Ville Kaunisto jäi kuuteen pisteeseen.
KTP piti Lappeenrannan Namikan pihdeissään 80-68 (36-23)-numeroin. KTP:n puolustus oli rautaa ensimmäisellä puoliajalla ja Namika pääsi vasta toisella hieman mukaan, mutta silloin se oli jo liian myöhäistä. KTP onnistui tasaisesti Timo Heinosen ollen paras pistemies 17 pisteellä ja Ryan Ayers kasasi 15. Ottelun tehokkain oli Namikan Todd Brown (22) ja Greg Logins säesti 16 pisteellä.
Korihait kirjautti makoisan voiton hakiessaan vieraspisteet Lahdesta 100-90 (44-39). Namika vei vielä ensimmäisen jakson nimiinsä, mutta sen jälkeen Korihait istui kuskin paikalle ja vei ottelun nimiinsä. Korihait tukeutui vahvasti aloitusviisikkoonsa, sillä se teki ottelussa 98 pistettä. Tehokkaimpana hääri Josh Dollard 31 pisteellä ja koko ottelun pelannut Chace Stanback pussitti 24. Sami Ikävalko sai kasaan 16, James Padgett 14 ja Mikko Jalonen 13 pistettä. Kotijoukkuetta kannatteli Robert Arnold 28 pisteen voimin ja Storm Warren kasasi 15.
LUE MYÖS:
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa