Tulokasskaalan jatkosopimusten määräaika on ohi, mutta Charlotte Hornets kerkesi odotetusti viimeistellä neuvottelunsa Brandon Millerin kanssa.

Millerin kanssa on Shams Charanian mukaan solmittu viisivuotinen 209 miljoonan dollarin sopimus. Uusi sitoumus käynnistyy vasta ensi kaudesta, joten se ulottuu kesään 2032 asti.

Palkasta voi parhaimmillaan tulla jopa alimitoitettu. Jo viime kaudella Miller 20,2 pistettä per peli, minkä lisäksi tilastoihin kirjattiin myös 4,9 levypallon ja 3,3 syötön keskiarvot.

LaMelo Ballin tultua kaupatuksi Minnesota Timberwolvesiin Hornets lataa takakentän toivonsa Milleriin ja Kon Knueppeliin. Mediatietojen mukaan Ballia ei seuran sisällä pidetty joukkueen kulmakivenä.

Mikäli Milleriä ei olisi kiinnitetty viime yönä, hänestä olisi tullut rajoitetusti vapaa agentti ensi kesänä.

LUE MYÖS: