Namika-luotsi päättäväisenä: ”Maanantaina tiedossa koiratappelu”

Puolivälieräsarjan tilanne on Pyrinnölle 2-1, joten Ilkka Palviaisen luotsaama Namika Lahti on maanantaina Suurhallissa selkä seinää vasten ja pakkovoiton edessä.
Tappio Pyynikin lauantai-illassa tiesi Ilkka Palviaisen luotsaamalle Namikan miehistölle sitä, että maanantaina kotikentällä Suurhallissa selkä on seinää vasten.
– Viimeistely oli aika heikkoa, samanlainen ottelu kuin viimeksi täällä. Oli kyllä vaikea ilta tänään, Palviainen totesi ottelun päätyttyä.
Namika-käskijä nosti häviön syiksi muun muassa levypallot ja koria kohti pelaamisen.
– Ensimmäinen vartti oli mielestäni parasta hyökkäyspeliä meiltä tässä sarjassa. Päästiin askeleen verran Pyrinnön edelle joka tilanteessa, ja saatiin myös Robert Arnold nyt skoraamaan pisteitä.
– Levypallojen häviäminen oli yksi iso tekijä tänään. Ne meidän on voitettava kaataaksemme Pyrinnön. Toinen merkittävä juttu olivat vapaaheitot. Kaksi puoliajalla, viisi yhteensä. Puoliajalla isoin teema olikin sitten päästä pelaamaan koria kohti ja lähelle koria. Siinä epäonnistuttiin, ja vapaaheittoja tuli merkittävän paljon normaalia vähemmän, Palviainen mietiskeli Namikan sivujen mukaan.
Palviainen myönsi, että myös 20 pallonmenetystä on määrä, jolla pudotuspeleissä ei voiteta.
– Puolustukseen olen ihan tyytyväinen. Meillä painaa ukot todella ison määrän hommia, mutta Pyrintö oli vain tänään taas parempi ja ansaitsi voittonsa. Ei jäänyt seliteltävää.
– Sarja jatkuu maanantaina Lahdessa ja meidän puolelta tullaan näkemään vaikka koiratappelu, jos se taistelu sellaisen vaatii.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengi kaatui saappaat jalassa