Hongalle kaksi jatkosopimusta
Korisliigassa pelaava Tapiolan Honka on solminut jatkosopimukset alle 18-vuotiaiden maajoukkuekaksikon Henri Niemistö – Okko Järvi kanssa. Molempien nuorten miesten sopimukset ovat yhden pelikauden mittaiset.
195-senttinen, 18-vuotias Niemistö debytoi Korisliigassa viime kaudella. Alkukautta häirinneistä loukkaantumisista toivuttuaan Niemistö murtautui Hongan vakiorotaatioon ja heitti runkosarjan päätöskierroksella Korisliigan piste-ennätyksekseen 17 pistettä. Touko-kesäkuun vaihteessa pelatuissa PM-kisoissa Niemistö oli Suomen U18 joukkueen paras korintekijä 12,6 pisteen keskiarvolla ja johdatti joukkueen PM-kultaan.
192-senttinen ja niin ikään 18-vuotias Järvi on Tapiolan Hongan oma kasvatti. Järvi oli viime kaudella A-poikien SM-sarjan paras korintekijä hurjalla 25 pisteen keskiarvolla. PM-kisoissa Järvi kuului Niemistön tapaan joukkueen runkopelaajiin ja kirjautti keskimäärin 9,6 pistettä ottelua kohden. Korisliigaa Järvi pääsi viime kaudella haistelemaan 19 ottelun verran, joissa kertyi keskimäärin noin 3 peliminuuttia ottelua kohden.
Päävalmentaja Tuomas Iisalo on mielissään kaksikon jatkosopimuksista.
– Molemmat pelaajat edustavat isokokoisina, taitavina ja monipuolisina pelaajina modernia takamies-laiturityyppiä. He pystyvät puolustamaan, heittämään kaukaa ja käsittelemään palloa. Henri on aloitteellinen ja aggressiivinen pelaaja ja hänen intensiteettinsä on nuorelle pelaajalle harvinaista. Okko on kehittynyt viimeisen vuoden aikana valtavasti. Hän on monipuolinen hyökkäyspelaaja, joka suhtautuu koripalloon kunnianhimoisesti ja on valmis tekemään töitä tavoitteidensa eteen, Iisalo miettii Hongan sivuilla.
Tapiolan Hongalla on ensi kaudeksi sopimukset Niemistön ja Järven lisäksi Villematti Kopion ja Joni Herralan kanssa. Lisää pelaajasopimuksia julkaistaan lähipäivinä.
LUE MYÖS:
- New York Knicksin omistajalta raju pohjanoteeraus – temppu herättää paheksuntaa NBA:ssa
- Nikola Jokic tylytti faneja: ”Ei tarvitse tulla enää”
- Olivier Nkamhoua palasi valmennuksen suosioon – heti ylivoimainen tilastokärki
- Vilppaan supertähden tulevaisuus on auki – kuinka kauan Leland Walker vielä pelaa Salossa?
- Miikka Muurinen väläytteli osaamistaan Arkansasin harjoitusottelussa
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Vilppaan supertähden tulevaisuus on auki – kuinka kauan Leland Walker vielä pelaa Salossa?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”