Bosnia-Hertsegovinan NBA-peluri jättämässä EM-kisat väliin – ilmiriita liiton johdon kanssa
Kuva: Getty Images
Bosnia-Hertsegovinan maajoukkueen ja Denver Nuggetsin Jusuf Nurkicia ei näillä näkymin nähdä Susijengin kiusana ensi kesän EM-kisoissa.
20-vuotias superlupaus on katkaissut välinsä maansa koripallojohtoon ja samalla maajoukkueeseen. Bosnia-Hertsegovinan koripalloliiton pääsihteeri Harun Mahmutovic oli kirjoittanut Facebookiin avautumiskirjeen (bosniaksi) Nurkicin agentin Enes Trnovcevicia kohtaan, jonka hän päätti sanoihin ”Painu v******n!” Mahmutovic syytti kirjoituksessa Trnovcevicia muun muassa viemästä pelaajiaan pois Bosnia-Hertsegovinan maajoukkueen käytöstä. Hänen pelaajistaan muun muassa bosnialaislähtöiset Mirza Begic ja Alen Omic edustavat tällä hetkellä Sloveniaa.
Nurkic jätti kesällä EM-karsinnat kesken loukkaantumisen takia. Hän käväisi Denverissä tutkimuksissa, mutta ei koskaan palannut enää maajoukkueen käyttöön. Mahmutovic toi kirjoituksessaan varsin selkeästi esille oman näkemyksensä asiasta, joka ei ollut Nurkicin tai Trnovcevicin kannalta kovinkaan positiivinen.
Nurkic on ilmoittanut Avaz-lehden haastattelussa (bosniaksi), ettei ole halukas pelaamaan Bosnia-Hertsegovinalle niin kauan kuin koripalloliiton johdossa on Mahmutovicin johtama nykyjohto. Mahmutovic piti keskiviikkoaamuna lehdistötilaisuuden, jossa hän valaisi syytöksiään, mutta toivotti samaan hengenvetoon Nurkicin tervetulleeksi maajoukkueeseen. Mikäli osapuolet eivät pääse asiassa sopuun, Nurkicia ei nähtäne kisoissa ensi syksynä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Miikka Muurinen
- Lauri Markkanen
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Lauri Markkanen loisti voitto-ottelussa
- Lauri Markkanen ja Giannis huhuissa – yksi ongelma
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Valtava yllätys nähtiin NBA:ssa
- Lauri Markkanen loisti voitto-ottelussa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Lauri Markkanen ja Giannis huhuissa – yksi ongelma
- Stephen Curry hurjassa iskussa – sekään ei riittänyt
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen
- Lauri Markkanen pesi Tuomas Iisalon NBA:ssa