Amerikkalaispelaaja palaa innolla Kouvolaan: ”Edellinen visiittini oli erittäin mukava kokemus”
Kuva: Getty Images
DJ Richardson vakuutti Kouvojen seura- ja valmennusjohdon keväällä, kun hän pelasi parin kuukauden ajan joukkueen riveissä. Richardsonille jäi hyvät muistot Kouvolasta ja odottaa paljon tulevalta kaudelta.
Richardson on erittäin tyytyväinen palatessaan tutulle Mansikka-ahon parketille kesätauon jälkeen. – Tuntuu todella hienolta palata Kouvoihin ja Kouvolaan sillä edellinen parin kuukauden visiittini oli erittäin mukava kokemus. Lisäksi on mukavaa tulla takaisin tuttuun yhteisöön ja ympäristöön sillä tunnen joukkueen ja kaupungin jo entuudestaan. Tämän lisäksi joukkueelle ja minulle itsellenikin jäi viime kaudesta nälkää päästä pelaamaan pidemmälle keväälle. Viime kauden joukkueemme oli hyvä sekoitus kokemusta sekä nuoruutta ja opin lyhyessä ajassa paljon uutta niin kokeneemmilta kuin nuoremmiltakin pelaajiltamme. Joukkueemme fanit olivat viime kaudella erinomaisia ja odotankin tapaavani heitä enemmän tulevalla kaudella sillä muutaman kuukauden aikana en ehtinyt tavata niin paljon joukkueemme kannattajia kuin olisin itse halunnut. Haluankin toivottaa tässä samalla kaikille faneillemme hyvää tulevaa Korisliigakautta. Se tulee olemaan kausi jota ei missään nimessä kannata missata, Richardson hehkuttaa Kouvojen sivuilla.
Hyvästä, tosin rikkonaisesta, viime kaudesta huolimatta Richardson tuntuu panostavan tulevaan kauteen todella kovalla kädellä. Tällä hetkellä miekkonen treenaa ehkä vielä karvan verran kevyemmin ja nauttii ansaitusta kesälomasta, mutta muutaman viikon kuluttua tahti muuttuu kertarykäyksellä.
– Olen harjoitellut jo nyt alkukesästä välillä todella kovaa saavuttaakseni sen mikä ei täysin toteutunut viime kaudella. Haluan olla yksi Korisliigan parhaista pelaajista ja auttaa osaltani joukkuettamme pääsemään pidemmälle pudotuspeleissä, vaikka aina mestaruuteen asti, jos kaikki palaset loksahtelevat kohdilleen. Noin 1,5 kuukautta ennen tuloani takaisin Kouvolaan alan harjoittelemaan 6-8 tuntia päivässä kuutena päivänä viikossa. Teen aamulla kolme tuntia erilaisia drillejä ja nostan painoja. Iltapäivällä heittelen vähintään 1,5-2 tuntia ja teen vielä tunnin allastreeniä. Treenien päätteeksi saunon ja venyttelen kunnolla. Uskoisin olevani hyvässä kunnossa jo preseasonilla, Richardson vakuuttaa.
LUE MYÖS:
- Nikola Jokic säväytti Lauri Markkasen kustannuksella – kaikkien aikojen syöttö?
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla