Karhu vahvisti joukkuettaan hankkimalla Samuli Vanttajan KTP:stä riveihinsä. Vanttajalla oli selvät syyt vaihtaa seuraa.

Vanttajan mukaan vakaakupissa painoi muutama asia uuden seuran päätöksessä.

– Oli kolme syytä, miksi valitsin Karhun uudeksi joukkueeksi. Pelasin Toiviaisen alaisuudessa KTP:ssä toissa kaudella ja tykkäsin hänen tyylistään valmentaa. Toiseksi olin kuullut pelkkää hyvää Karhun organisaatiosta ja heidän tyylistään hoitaa asioita. Ja kolmanneksi Karhulle on muodostumassa kilpailukykyinen joukkue, Vanttaja listaa tausta-asioita siirtymiselle Karhuun seuran sivuilla.

Viime kausi jäi Vanttajan osalta kesken polvivamman takia, mutta hän uskoo olevansa täydessä kunnossa ennen kauden alkua.

– Polvivamman kuntoutus on edennyt hyvin ja olen mukana joukkueen yhteisissä harjoituksissa kesällä. Kun joukkueen yhteiset harjoitukset alkavat loppukesästä Kauhajoella, on tavoitteena olla mukana 100 prosenttisessa iskussa.