Petteri Koponen: ”Oli aika kaksipiippuinen ottelu”

Susijengi ei pystynyt loppuun saakka haastamaan kovaa Italian joukkuetta Slovenian turnauksen avausottelussa. Susijengin kohtaloksi koitui epätasaisuus ja Petteri Koponen myöntääkin, että joukkueelta jäi parannettavaa seuraaviin otteluihin.
Ottelu oli runien peli, kun ensin Italia repäisi toisella jaksolla ja Suomi vastasi hienosti kolmannella neljänneksellä. Italian päätösneljänneksen rykäisy oli kuitenkin liikaa.
– Oli aika kaksipiippuinen ottelu. Kaveri pisti pari runia ja oikeastaan sillä ratkaisi pelin. Ensimmäisellä puoliajalla yksi ja tuohon loppuun sitten toinen. Emme pystyneet ihan vastaamaan, mutta pystyimme taistelemaan ihan tasaisesti ja menimme jopa johtoon toisella puoliajalla, mutta kyllä siellä oli kovia kavereita vastassa. Näki, että he ovat maailmanluokan ammattilaisia ja he kyllä rankaisivat heti, kun oli paikka, Koponen kertasi ottelua pelin jälkeen.
Ajoittain Susijengi pelasi hienosti ja taivutti Italian siltaan. Parannettavaa jäi kuitenkin lauantain Slovenia- ja sunnuntain Ukraina-otteluun.
– Se on mielestäni ihan positiivista, ettei tämä ollut meiltä mitenkään tosi hyvä peli ja pystymme paljon parantamaan. Meidän pitää vain uskoa siihen ja saada homma toimimaan. Tietenkin Sasun loukkaantuminen vaikutti, sillä hän on meille niin tärkeä pelaaja ja sekin varmasti vähän näkyi. Meidän pitää vain nostaa tasoa ja jokainen meistä pystyy tekemään paremmin hommia ja parempia juttuja kentällä. Sitten lähdetään voittamaan kahta muuta peliä.
Avausviisikoiden ollessa kentällä Susijengi pystyi haastamaan Italian NBA- ja Euroliiga-tähdet, mutta Susijengin materiaalin leveys ei ole kuitenkaan samaa luokkaa Italian kanssa ja siinä kohtaa Italia iski.
– Tarvitsemme joka jätkää. Pelaamme EM-kisoissa viisi peliä kuuteen päivään, joten jokaista pelaajaa tarvitaan ja heidän pitää pystyä tuomaan energiaa ja pitää huolta, että ainakin puolustuspää toimii. Se tuo itseluottamusta koko joukkueelle. Pari mustaa hetkeä tuli tänään ja varmasti katsomme siitä videota ja siitä tulikin jo vähän palautetta kopissa. Eikä pelkästään penkki, vaan kyllä aloitusviisikkokin pystyy tekemään hommia paremmin, 15 pistettä ja kahdeksan korisyöttöä antanut Koponen muistutti.
Salttu Forsström, Koper

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
- Tässä on Kevin Durantin uusi seura NBA:ssa
- NFL-legenda laittoi LeBron Jamesin Michael Jordanin edelle
- Kevin Durantilta uusi aluevaltaus Euroopassa
- NBA:n mestaruustaisto venyikin seiskapeliin
- Los Angeles Lakers kaupataan kymmenellä miljardilla
- Kauhajoki sai Seagullsin paikan
- NBA:n mestaruus on yhden otteluvoiton päässä
- Korisliigassa tehtiin pelaajasopimuksia
- NBA:ssa hurja siirtohuhu
- Kauhajoki sai Seagullsin paikan
- Kevin Durantilta uusi aluevaltaus Euroopassa
- Tässä on Kevin Durantin uusi seura NBA:ssa
- Los Angeles Lakers kaupataan kymmenellä miljardilla
- NBA:n mestaruustaisto venyikin seiskapeliin
- NFL-legenda laittoi LeBron Jamesin Michael Jordanin edelle
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
- NBA:n mestaruus on yhden otteluvoiton päässä