Susijengin EM-ensikertalainen Ville Kaunisto: ”Pudonneiden puolesta kirpaisi”
Kuva: Juha Tamminen
Ville Kaunisto valittiin tänään miehen uran ensimmäisiin EM-kisoihin. Useaan otteeseen rannalle lopullisesta kisajoukkueesta jäänyt pelimies tiesi, mistä jäi tällä kertaa paitsi.
– Olen kokenut tippumisen tunteen, niin kirpaisi niiden kavereiden puolesta, jotka jäivät joukkueen ulkopuolelle. Pikku hiljaa tämä menee aivoihin perille, ja muuttuu kyllä iloksi, sanoi Kaunisto Susijengin harjoitusten jälkeen SuomiKoris-sivuston haastattelussa.
Lisälatinkia Kaunistolle tuo se, että hän on aikanaan pelannut seurajoukkuetasolla Ranskassa. Jatkopeleihin Lilleen pääsy olisi miehelle henkilökohtaisella tasolla jotain todella erityistä.
– Ranskahan on melkein toinen kotimaani. Koen sen niin läheiseksi. Montpellier ei niinkään ole tärkeä, mutta Lillestä olen ottanut aikanani potkut. Menisin sinne aika mielelläni vilkuttelemaan! Siinä on porkkana päästä jatkopeleihin, hän hehkuttaa.
”Viimeinen viikko keskitytään olennaiseen”
Suomi kohtaa viimeisessä valmistavassa maaottelussaan perjantaina Ukrainan. Viime viikonlopun turnaus Sloveniassa ei tuonut voittoja, mutta Kaunisto ei vielä huolestuta sinivalkoisen koripallon ystäviä. – Olemme hakeneet toimivia viisikoita ja osaltaan myös toimivaa joukkuetta. Olemme vetäneet myös raskaita treenejä, mikä ei kaikki yhdistettynä luo tuloksen teon kannalta parasta tilannetta. Siinä on nähty tärkeimmät asiat. Nyt, kun voimme keskittyä olennaiseen viimeisen viikon, niin siellä se palkinto sitten tulee. Onko valmistautuminen tapahtunut siis jopa hieman tulosten kustannuksella? On väärin sanoa, että tuloksen kustannuksella, mutta tulokset vähän kertovat siitä. Nämä ovat maaotteluita ja valmistavia otteluita ja ne ovat tärkeitä. Kisat on kuitenkin päätähtäin, Kaunisto sanoo. Panu Markkanen Twitter @PanuMarkkanenLUE MYÖS:
- Nikola Jokic säväytti Lauri Markkasen kustannuksella – kaikkien aikojen syöttö?
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla