Kobrille kovilla meriiteillä varustettu takamies: ”Uskon, että saamme todellisen johtajan kentälle”
Kuva: Getty Images
Kobrat sai odotettuja uutisia, kun 25-vuotias Lamont Jones siirtyy ensi kauden kattavalla sopimuksella Lapualle.
Lempinimeä Momo käyttävä 183-senttinen ja 89-kiloinen takamies on Kobrien neljäs amerikkalaispelaaja.
Jones pelasi kaksi ensimmäistä yliopistovuottaan samassa kovatasoisessa Arizonan yliopistossa, josta Lapualla ovat aikaisemmin esiintyneet Kyle Fogg ja Jesse Perry. Toisena Arizonan vuotenaan hän kirjautti tilastot 9,7p, 1,6l ja 2,5s, Foggin pussitettua 8,1 ja Perryn 6,6 pistettä ottelua kohden.
Kaudeksi 11-12 Jones siirtyi Iona Gollegeen. Ionassa MoMo teki murhaavaa jälkeä ja viimeisenä vuotena syntyi keskimäärin 22,6 pistettä, joka oikeutti koko NCAA1 koulujen tilastossa kolmannelle sijalle. Levyjä kertyi 3,0 ja syöttöjä 3,4 ottelua kohden. Jones oli koko MAAC:n Player of the Year. Lisäksi hän oli All MAAC:n turnauksen MVP ja valittiin All MAAC:n ykkösviisikkoon.
Ensimmäinen ammattilaiskausi käynnistyi Japanin pääsarjassa 23,9p (sarjan 2,), 5,6l, 5,1s (sarjan 2.), 1,6r, Viime kaudeksi tie vei eksoottiseen Saudi Arabian liigaan, mutta nyt Jonesilla oli halu lähteä Eurooppaan.
– Olen erittäin iloinen, että saimme MoMon tasoisen pelaajan Lapualle. Kävin Kylen ja Jessen kanssa paljon keskustelua MoMosta ja palaute oli pelkästään ylistävää. Odotan innolla yhteistyötä MoMon kanssa ja uskon, että saamme todellisen johtajan kentälle, valmentaja Derrick Crayton toteaa Kobrien sivuilla.
Kobrilla on aikaisemmat sopimukset Tuomas Viertolan, Jussi Turjan, Roni Hyvärisen, Ville Turjan, Pyry Rainamaan, Panu Peltokankaan sekä Darien Brothersin, Damen Bell-Holterin ja Dom Morrisin kanssa.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- DeMar DeRozanin uusi seura selvisi – tähtilaituri tulee olemaan avainroolissa
- Klay Thompson metsästää mestaruutta – vaihtamassa joukkuetta itään
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Lassi Tuovi kertoi SuomiKorikselle Utah Jazzin iskukyvystä ensi kaudella
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Susijengi kohtaa Islannin – vastustajan kokoonpanossa yksi ylitse muiden
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- Supersentterin paluu – Javion Ogunyemi jälleen Korisliigaan