Suomalaislupaus huippuyliopistoon USA:han

Kuva: Juha Tamminen
Kesän Susijengin harjoitusringissä viettäneen Samuli Niemisen, 19, tulevaisuuden suunnitelmat ovat selkiytyneet. HBA-Märskyssä pelaava ja Mäkelänrinteen urheilulukiossa opiskeleva Nieminen valitsi yliopistokseen viime vuosina hyvin menestyneen Stephen F. Austinin, jonne hän suuntaa stipendiurheilijana syksyllä 2016.
Aiemmin nykyisistä HBA-Märskyn pelaajista Lauri Markkanen valitsi tulevaisuuden opinahjokseen Arizonan yliopiston. Sekä Nieminen että Markkanen viimeistelevät kuluvan kauden aikana lukio-opintonsa Mäkelänrinteessä pelaten samalla HBA-Märskyn kanssa Miesten Divisioona A –sarjassa.
201-senttinen Samuli Nieminen on vakiokasvo Suomen nuorten maajoukkueissa. Hän oli mm. nostamassa 18-vuotiaiden poikien maajoukkuetta EM-kisojen A-divisioonaan vuonna 2014. Viime kesänä Nieminen harjoitteli läpi kesän Susijengin harjoitusringissä ja kirjautti nimiinsä myös ensimmäisen miesten maaottelun ollen kokoonpanossa 1. päivänä elokuuta Suomen voittaessa Tampereella Ranskan.
Porvoon Tarmossa koripallon aloittanut Nieminen on nuorella urallaan pelannut kaikkiaan 55 nuorten maaottelua Suomi-paidassa.
Kuluvalla kaudella Nieminen on kuulunut HBA-Märskyn aloitusviisikkoon, kun joukkue on aloittanut kautensa Divisioona A:ssa väkevästi ja voittanut kaikki kuusi otteluaan. Niemisen tiliin on kirjattu 7,6 pistettä, 5,4 levypalloa ja 1,0 torjuntaa ottelua kohden.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle