Suomalaislupaus huippuyliopistoon USA:han
Kuva: Juha Tamminen
Kesän Susijengin harjoitusringissä viettäneen Samuli Niemisen, 19, tulevaisuuden suunnitelmat ovat selkiytyneet. HBA-Märskyssä pelaava ja Mäkelänrinteen urheilulukiossa opiskeleva Nieminen valitsi yliopistokseen viime vuosina hyvin menestyneen Stephen F. Austinin, jonne hän suuntaa stipendiurheilijana syksyllä 2016.
Aiemmin nykyisistä HBA-Märskyn pelaajista Lauri Markkanen valitsi tulevaisuuden opinahjokseen Arizonan yliopiston. Sekä Nieminen että Markkanen viimeistelevät kuluvan kauden aikana lukio-opintonsa Mäkelänrinteessä pelaten samalla HBA-Märskyn kanssa Miesten Divisioona A –sarjassa.
201-senttinen Samuli Nieminen on vakiokasvo Suomen nuorten maajoukkueissa. Hän oli mm. nostamassa 18-vuotiaiden poikien maajoukkuetta EM-kisojen A-divisioonaan vuonna 2014. Viime kesänä Nieminen harjoitteli läpi kesän Susijengin harjoitusringissä ja kirjautti nimiinsä myös ensimmäisen miesten maaottelun ollen kokoonpanossa 1. päivänä elokuuta Suomen voittaessa Tampereella Ranskan.
Porvoon Tarmossa koripallon aloittanut Nieminen on nuorella urallaan pelannut kaikkiaan 55 nuorten maaottelua Suomi-paidassa.
Kuluvalla kaudella Nieminen on kuulunut HBA-Märskyn aloitusviisikkoon, kun joukkue on aloittanut kautensa Divisioona A:ssa väkevästi ja voittanut kaikki kuusi otteluaan. Niemisen tiliin on kirjattu 7,6 pistettä, 5,4 levypalloa ja 1,0 torjuntaa ottelua kohden.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miikka Muurisesta käydään armotonta kisaa
- NCAA:n odotetuin turnaus alkaa nyt – kuka vie mestaruuden?
- Lakersin tähtikaksikko loistaa jälleen – onko tässä tämän kauden MVP?
- Tässä ovat Korisliigan pudotuspeliparit
- Tässä lienevät uudet NBA-joukkueet
- LeBron James vetreytyy yhä
- Susijengin Edon Maxhuni loisti
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- Susijengin pelaajan kaudelle onneton päätös
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- Lauri Markkasen joukkue hakee korkeaa varausta – nämä superlupaukset ovat tarjolla
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Onko tässä jokerikortti NBA:n mestaruustaistoon?
- Susijengin Edon Maxhuni loisti
- NBA:ssa tehtiin hurja ennätys – edellinen voimassa 63 vuotta
- LeBron James vetreytyy yhä
- Tässä lienevät uudet NBA-joukkueet