Amar’e Stoudemire ilmoitti lopettavansa NBA:ssa reilu viikko sitten, mutta päätti jatkaa uraansa valtameren toisella puolella, kun hän on allekirjoittanut kahden vuoden sopimuksen Hapoel Jerusalemin kanssa.

Kuudesti NBA:n tähdistöotteluun valittu päätös siirtyä Israeliin oli osin uskonnollisen vakaumuksen perustelema, sillä hänen äidillään on tiettävästi juutalaisjuuret. Stoudemire tunnetaan muutenkin uskon miehenä.

– Haluni pelata Israelissa on unelma, joka on käynyt toteen, Stoudemire kertoi lehdistötilaisuudessa.

Hapoel Jerusalem on Stoudemirelle tuttu seura jo ennestään, sillä hän oli osa ryhmittymää, joka osti seuran vuonna 2013. Pelaajasopimuksen myötä hän myy osakkeensa seuran enemmistöomistaja Ori Allonille.

Hapoel Jerusalem voitti Israelin mestaruuden kaudella 2014-15 ja pelaa tulevana kautena Eurocupissa.

Stoudemire pelasi NBA:ssa yhteensä 14 kautta.