Karhun suomalaispelaaja kiittänyt vastuusta uran ennätyslukemilla – ”Kyllähän se on mukavaa”

Kauhajoen Karhun paidassa kolmatta kauttaan pelaava Juho Lehtoranta on kulkenut pitkän tien Korisliigan yhdeksi monipuolisimmista pelaajista. KTP-kasvatista on muodostunut päävalmentaja Sami Toiviaisen luottopelaaja ja kevään lähestyessä Lehtorannan rooli kasvaa kasvamistaan.
Kauhajoen Karhun koripallokausi 2016/17 on noudattanut tuloksellisesti jotakuinkin tuttua kaavaa. Kotihallissaan Karhu on yksi sarjan parhaista joukkueista, voittoja kertyy kotiedusta taistelemiseen riittävään tahtiin ja Juho Lehtoranta pitää liiman lailla kauhajokisten paketin kasassa.
Lehtorannan (7,1 pistettä/3,4 levypalloa) kohdalla henkilökohtaisella tasolla kehitystä on kuitenkin jälleen tapahtunut. Keskimäärin vajaat 27 minuuttia illassa pelaava monikäyttöinen pelaaja saa enemmän vastuuta kuin kertaakaan urallaan, ottaa enemmän heittoja kuin kertaakaan urallaan ja 1,8 syöttöä ottelua kohden on, uskokaa tai älkää, enemmän kuin koskaan aikaisemmin miehen liigauralla.
– Kyllähän se on mukavaa kun vastuuta tulee, ei siitä mihinkään pääse, Lehtoranta toteaa Koripalloliiton tiedotteessa.
Vastuuta todellakin tulee. Lehtorannasta on muodostunut viimeisen kahden kauden aikana päävalmentaja Sami Toiviaisen sveitsiläinen linkkuveitsi. Mitä ikinä joukkue Lehtorannalta tarvitseekaan, sitä se myös saa. Pelipaikka on vaihdellut pienemmän ja isomman laiturin välillä, mutta pelaajan otteissa roolien vaihtelu ei ole ainakaan negatiivisesti näkynyt.
– Alkukaudella tuli treenattua paljon nelosena ja tehtyä päivittäin paljon niitä juttuja, mutta peleissä sitten vastuuta tuli pääasiassa kolmospaikalla, Lehtoranta valottaa.
– Jotenkin ne hyökkäykset vaan tulevat selkärangasta myös kolmospaikalta. Nyt tuli toisen sisäpelaajan (DeVaughn Washington) loukkaannuttua enemmän vastuuta myös nelosena.
Kuinka helppoa roolien vaihtelu pelaajalle sitten on? Toisin kuin vaikka pelipaikkojen 1 ja 2 välillä vaihtelu, pienemmän ja isomman laiturin rooleissa on usein merkittäviä eroja niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä.
– Varmasti se on jokaiselle pelaajalle helpompaa jos olisi vain yksi pelipaikka ja rooli mihin keskittyä, mutta tietysti sinne mennään missä tarvitaan, Lehtoranta toteaa.
Vaikka minuutteja ja vastuuta tuleekin runsaasti, Lehtoranta on löytänyt nimensä avausviisikosta vain noin puolissa Karhun otteluista. Vanhan sanonnan mukaan se on kuitenkin tärkeämpää kuka ottelut päättää kuin se, kuka ottelut aloittaa. Lehtorannalla on myös oma näkemys asiaan.
– Kyllä mä tulen melkein mieluummin penkiltä, KTP-kasvatti paljastaa.
– On sitä viisikossakin tosiaan tullut oltua, mutta mieluummin lähden otteluihin vaihdosta. Penkiltä on helpompi tulla sisään kun saa hetken seurata ottelua, näkee miten joukkueen peli lähtee kulkemaan.
Mikäli Lehtoranta löytää itsensä jatkossa useammin penkiltä kuin viisikosta, on Karhun monitoimityökalu varmasti yksi ehdokkaista Korisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkinnon voittajaksi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Sensaatio – Susijengi voitti Serbian ja meni jatkoon
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Lauri Markkanen hehkutti – ”Ihan uskomaton jätkiltä”
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin