Dettmann kiittelee uudistunutta MM-karsintajärjestelmää – ”Palataan täydellisen kilpailumuodon äärelle”

Susijengi aloittaa MM-karsinnat kahdella ottelulla marraskuussa, kun ensi viikon perjantaina se kohtaa vieraskentällä Bulgarian ja maanantaina Helsingissä asettuu vastaan Tshekki.
Tie Kiinan isännöimiin vuoden 2019 MM-kisoihin kulkee kaksivaiheisen, maanosakohtaisen karsintajärjestelmän kautta. Karsintojen ensimmäinen vaihe on jaettu marras-, helmi- ja kesä-heinäkuun maajoukkueikkunoihin. Edellisen kerran vastaavanlaisella järjestelmällä pelattiin vuosien 2001-03 EM-karsinnoissa.
– Keskellä seurajoukkuekautta pelattavaan karsintajärjestelmään siirtyminen on erittäin tervetullut uudistus. Maajoukkueet ovat lajin elinvoimaisuuden ja menestyksen kannalta ylivoimainen veturi ja on tärkeää, että maajoukkueet ovat läsnä markkinoilla ympäri vuoden, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann kiittelee Koripalloliiton tiedotteessa.
– Karsintajärjestelmän myötä palataan täydellisen kilpailumuodon äärelle. Nyt pelataan niin kuin jalkapallossa on pelattu karsintoja jo vuosien ajan: ei ole pudotuspelejä eikä sijaa taktikoinnille. Karsintojen ensimmäisen ottelun tulos on voimassa viimeiseen karsintapäivään asti ja kaikki ottelut yhtä arvokkaita, hän tähdentää.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia