Celtics-tähti harkitsi vakavasti siirtoa Knicksiin – ”Ajattelin pelaamista Porzingisin kanssa”
NBA:n kirkkaimpiin tähtiin kuuluva Kyrie Irving myöntää, että New York Knicks oli vahvasti tämän tutkalla, kun pelaaja pohti seuraavaa siirtoaan ennen Clevelandista Bostoniin siirtymistä keväällä 2017.
– Harkitsin kaikkia joukkueita, mutta New Yorkilla on erityinen paikka minussa, koska olen varttunut New Jerseyssä. Ajattelin pelaamista Kristaps Porzingisin kanssa, valmentaja David Fizdalea ja koko Knicksin nuorta ja vahvaa ydintä. Nämä olivat isoja pohdintoja minulle ennen kuin päätin tehdä sopimuksen Bostonin kanssa, Irving sanoi ESPN:n mukaan.
26-vuotias Irving on kertonut harkitsevansa jatkosopimusta Bostonin kanssa. Pelaajan nykyinen 94 miljoonan dollarin arvoinen ja viiden vuoden mittainen sopimus käsittää option kaudesta 2019-2020.
– Jos olisit tilanteessani, päätöksesi olisi varmasti helppo. Kun mietitään millainen joukkue meillä on ja miltä tulevaisuus Celticsissä näyttää, jotain erityistä on rakentumassa. Vanhempani ovat tavanneet Bostonissa, joten on minulla täälläkin historiaa. New Jersey on upea, mutta ei ole toista Bostonin kaltaista kaupunkia, Irving sanoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Tampere tienasi hurjasti koripallon avulla
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa