Korisliigan sarjanousija teki uuden jatkosopimuksen – ”Kova työ palkitaan aina”
Lahti Basketball on solminut kaksivuotisen sopimuksen Ali Aholan, 24, kanssa.
Aholan ura on kehittynyt samalla tavalla kuin Lahti Basketball seurana. Ensimmäisellä kaudella 2015-2016 divari B:ssä Ahola pelasi 14 minuuttia ottelua kohden, oli avauksessa 23% peleistä ja viimeisteli 5.6 pistettä ottelua kohden. Menneellä kaudella Ahola oli yksi mestaruuden takuumiehistä. Vikkelä takamies aloitti yhtä vaille kaikki ottelut ( 31 peliä ), viimeisteli 10.6 pistettä, 4.4 levypalloa ja jakoi 3.3 syöttöä.
– Alin kehitys konkretisoi koko seuran kasvutarinan. Hän on ottanut isoja harppauksia jokaisella kaudella ja nyt Alilla on mahdollisuus näyttää osaamistaan Korisliigassa. On edelleen ilo huomata, että kova työ palkitaan aina. Olen todella iloinen Alin puolesta, kommentoi toiminnanjohtaja Roope Suonio Aholan sopimusta seuran sivuilla.
– Alin jatkaminen meillä on erittäin hienoa. Alin viime kausi oli nousujohteinen ja nyt hän pääsee näyttämään kyntensä Korisliigassa. Työ hänen kohdallaan jatkuu ja toivottavasti Ali tulee yllättämään monet positiivisesti ensi kaudella, sanaili päävalmentaja Velling Aholan sopimuksen varmistumisen jälkeen.
– Erittäin iloinen ja tyytyväinen sopimuksesta. Vihdoin mahdollisuus pelata Korisliigaa ja vielä kotikaupungissa, sekä hyvin toimivassa organisaatiossa. Ei ollut kovin vaikea päätös kun sopimusta tarjottiin. Innolla odotan mitä seuraavat kaksi vuotta tuo tullessaan, kommentoi Ahola.
Lahti Basketballilla on sopimukset päävalmentaja Petri Vellingin, Vesa Mäkäläisen, Ali Aholan, Roi Bymanin ja Eemeli Lampenin kanssa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtava yllätys nähtiin NBA:ssa
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- NBA:n supertähti tekee paluun – järiseekö mestari?
- Lauri Markkanen pesi Tuomas Iisalon NBA:ssa
- Tuomas Iisalolle surkea uutinen NBA:ssa
- Nikola Jokicin kone alkaa lämmetä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Miikka Muurisesta synkempi uutinen
- LeBron James jyrättiin jo puolivälierävaiheessa
- Susijengistä tuttu pelaaja Korisliigaan
- Miikka Muuriselta iso paljastus – seura vaihtumassa!
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Huippuvahvistus! Susijengistä tuttu pelaaja palaa Korisliigaan
- Entisen NBA-tähden ruumis löydettiin rannalta
- 4,7 miljoonan seuraajan sometili julkaisi – tässä ovat maailman parhaat koripalloilijat
- Tuomas Iisalo saanut Memphisin raiteilleen
- IS: Miikka Muurinen on joutunut kriisin keskelle – muuttuuko suomalaisen tilanne?
- Miikka Muurinen avasi Ylelle – näin jättisiirto muutti elämää siviilissä
- Lauri Markkanen sivussa – näin kävi