Sudenpennut aloittavat vuotensa Baltic Sea Basketball Cupissa

© Kuva: Ilari Isotalo

Suomen nuorisomaajoukkueet matkustavat neljän joukkueen voimin vuotuiseen Baltic Sea Basketball Cupiin, joka pidetään Tallinnan Audentesin urheilukoululla 3.-5.1.2020.

Suomen joukkueet kohtaavat perjantaina Latvian, lauantaina Viron ja sunnuntaina Ruotsin.

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue
# Nimi Seura
3 UUSIMÄKI Taika HBA
4 AILUS Alexandra Tapiolan Honka
5 HULST Emilia ToPo
7 OLLILAINEN Kati HBA
8 KUJALA Saana HyPo
9 LAMPEN Emma Helmi Capitals
10 AARNIO Janette HBA
12 HEIKKILÄ Elli Peli-Karhut
13 NIINIKOSKI Amanda EBT
14 SANDVIK Henna Tapiolan Honka
15 TAPONEN Liisa Tampereen Pyrintö
20 VÄHÄUSKI Henriikka Kouvot

Päävalmentaja Niko Hellman
Valmentaja Ray Ailus
Valmentaja Juha-Pekka Männistö
Fysioterapeutti Veera Puustinen

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue

# Nimi Seura
3 AARNISALO Elina Tapiolan Honka
4 AIRIKAINEN Kristiina Kouvot
5 KANERVA Meri Torpan Pojat
7 ULANDER Venla Tapiolan Honka
8 HAKKARAINEN Lilli PeKa
9 MERIVIRTA Edit PeKa
10 HURME Essia Helmi Basket
13 PAANANEN Pinja Äänekosken Huima
14 HADDAD Juliana Tapiolan Honka
15 PETTINEN Nea Tampereen Pyrintö
20 LOHKO Peppi Lahti Basketball
21 SYLA Albina Helmi Basket

Päävalmentaja Ilkka Palviainen
Valmentaja Niko Nyholm
Valmentaja Erkko Ojala
Fysioterapeutti Anna Lackman

Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue

# Nimi Seura
4 GULLICHSEN Edvard Ura Basket
5 MERVOLA Valtteri Kataja Basket
7 KOIVUNEN Kalle Äänekosken Huima
8 KALLIO Lauri Tapiolan Honka
9 HÄNNINEN Lauri Ura Basket
10 LINDBERG Sebastian Tapiolan Honka
11 MÄNTYNEN Joel Kouvot
12 KORKIATUPA Aarni HBA
13 BESSELINK Max HNMKY
14 TUOMI Iiro HNMKY
20 VUORI Roni HBA
21 HAKKARAINEN Teemu HNMKY

Päävalmentaja Mikko Tupamäki
Valmentaja Mikko Larkas
Valmentaja Jari Nykänen
Naprapaatti Milos Dobras

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue

# Nimi Seura
4 HILTUNEN Elo EBT
5 SALMI Juuso Äänekosken Huima
7 KUMPULAINEN Arttu HNMKY
8 VARTIAINEN Viljami Tapiolan Honka
9 MUHONEN Erik Tapiolan Honka
10 LITTLE Miro HBA
11 CHIME Eric HNMKY
12 PÄLLIJEFF Eino HNMKY/HBA
13 HEISKANEN Valtteri Pantterit
14 JOKELA Topias Tapiolan Honka
15 YALAHO Eemeli JBA
21 FEDERIKO Okku HNMKY

Päävalmentaja Jyri Lohikoski
Valmentaja Eero Levä
Valmentaja Lauri Järvinen
Fysioterapeutti Tommi Tatti

Lähde: Koripalloliiton tiedote


Saat kympillä 60 euroa pelirahaa ja ilmaiskiekat

Yhdellä 10 € talletuksella saat

  • 60€ pelirahaa
  • 25 ilmaiskierrosta Book of Deadiin
  • Bratislavan kasinomatkan arvonta