Kobrat sopimukseen Susijengin pelaajan kanssa – ”Tuo joukkueeseen paljon heittovoimaa”
Kuva: Getty Images
Kobrat hankki riveihinsä 1+1-vuotisella sopimuksella Remu Raitasen, joka heinäkuun lopulla pelatussa miesten maajoukkuedebyytissään Viroa vastaan, oli maajoukkueen pistekuningas tilastoilla 15/5.
Sopimuksen mukaisesti sekä pelaajalla että seuralla on oikeus optioon kaudelle 2021-2022. Raitanen on 23-vuotias ja 206-senttinen ToPo:n kasvatti, joka siirtyi kahden HBA Märskyssä vietetyn kauden päätteeksi yliopistokentille.
Yhdysvalloissa yliopistoksi valikoitui University of San Francisco, josta Remu valmistui neljän vuoden jälkeen. Raitanen pelasi viimeisellä kaudella kaikki 34 ottelua, joissa peliaikaa kertyi keskimäärin 16,5 minuuttia ja tilastoriviksi muodostui 5,1p/3,3l/0,8s ottelua kohden.
– Remun Lapualle tulosta ensimmäisen kerran jo alkukesästä, josta yhteydenpito jatkuikin sitten koko kesän. Suomen maaottelut Viroa vastaan sujuivat häneltä sen veran komeasti, että pieni pelko oli, että näinköhän ulkomaat vievät Remun mennessään. Lopulta kuitenkin pääsimme siihen pisteeseen, että saimme sopimuksen allekirjoitettua, ja olen hänen Lapualle tulostaan äärimmäisen mielissäni. Remu tuo joukkueeseen paljon heittovoimaa ja peliälyltään Remu on yksi parhaista. Remun pituus on myös sellainen, että lähes jokaisen pelipaikan pelaaminen onnistuu. Nyt on hyvä lähteä hakemaan viimeistä amerikkalaispelaajaa, joka täydentää ominaisuuksiltaan meidän joukkueen, joukkueeseen nostettavien ja jatkavien omien junioreiden lisäksi, Kobrien päävalmentaja Ville Turja tuumii seuran sivuilla.
Kobrilla on aikaisemmin sopimus Antto Nikkarisen, Jussi Turjan, Juho Lehtorannan, Peetu Drocilan, Anthony Gaines Jr:n, Jordan Loveridgen ja Justin Piercen kanssa.
Kausi käynnistyy kotiottelulla Uudenkaupungin Korihaita vastaan 14.10.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengin lannistanut supertähti lähellä siirtoa NBA:ssa
- Tuomas Iisalo kyntää syvällä
- Lauri Markkanen taas sivussa – syy erikoinen
- Susijengin pelaajan seuralla menee Euroliigassa lujaa
- Lauri Markkasen Utah on varjojen mailla
- Tuomas Iisalolla näyttää vain entistä pahemmalta
- Lauri Markkasella surkea paluu
- Tuomas Iisalo alkaa olla pahoissa ongelmissa
- Nämä joukkueet Korisliigan parempaan loppusarjaan
- Lauri Markkanen vieläkin sivussa – turpaan tuli
- Nämä joukkueet Korisliigan parempaan loppusarjaan
- Tuomas Iisalo alkaa olla pahoissa ongelmissa
- Lauri Markkanen taas sivussa – syy erikoinen
- Tuomas Iisalolla näyttää vain entistä pahemmalta
- Lauri Markkasella surkea paluu
- Lauri Markkasen Utah on varjojen mailla
- Susijengin pelaajan seuralla menee Euroliigassa lujaa
- Tuomas Iisalo kyntää syvällä