Honka kaatoi murskalukemin Vimpelin
Sarjassa kolmantena oleva Tapiolan Honka sai Naisten Korisliigan tiistain ainoassa ottelussa vieraita Vimpelistä. Kotijoukkue vei ottelusta pisteet vakuuttavasti 100-60.
Honka aloitti ottelun hyvin. Joukkue upotti pelitilanneheittonsa korkealla prosentilla ja karkasi tauolle 14 pisteen johtoasemassa.
Vimpelillä puolestaan oli vaikeuksia pelitilanneheittojen kanssa ja pelitilanneheittojen onnistumisprosentti jäi hyvin alhaiseksi. Toisella jaksolla peli kuitenkin tasoittui ja puoliajalle lähdettiin tilanteesta 45-29.
Kolmaskin jakso eteni tasaisissa merkeissä ja pisteitä tehtiin tasaiseen tahtiin. Kotijoukkue päätti neljänneksen vahvemmin ja kasvatti johtonsa 25 pisteeseen.
Viimeinen jakso oli enemmän ja vähemmän muodollisuus. Sen aikana espoolaiset onnistuivat vielä kasvattamaan johtoaan ja veivät pisteet 100-60.
– Yhtenäistä ja kurinalaista pelaamista koko joukkueelta. Levypalloissa Vimpeli oli tänään odotetun kova, Hongan päävalmentaja Kimmo kujansivu totesi.
Hongan joukkueesta kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaldoon. Cierra Dillard teki 22 pistettä. Taru Tuukkanen sai puolestaan kasaan tupla-tuplan 15 pisteellä ja 11 levypallolla. Vimpelistä Kayla Gordon teki 23 pistettä ja keräsi 13 levypalloa. Doniyah Cliney upotti 14 pistettä ja otti 12 levypalloa.
– Jo ensimmäinen jakso näytti ottelun suunnan. Toisella päästiin hieman otteluun kiinni, mutta Honka vei peliä koko ottelun ajan. Hongan heittopeli oli hienoa, me taas ei saatu yhtään kolmosta sisään. Levypallot kuitenkin voitettiin. Siinä oikeastaan kupletin juoni tänään, vierasjoukkueen päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala sanoi.
Honka nousi voitollaan kymmeneen pisteeseen ja on sarjassa kolmantena. Vimpeli jatkaa kahdeksantena.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä ovat Korisliigan pudotuspeliparit
- Tässä lienevät uudet NBA-joukkueet
- LeBron James vetreytyy yhä
- Susijengin Edon Maxhuni loisti
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- Lauri Markkasen seura jatkaa surkeudessaan
- Lauri Markkasen joukkue hakee korkeaa varausta – nämä superlupaukset ovat tarjolla
- Onko tässä jokerikortti NBA:n mestaruustaistoon?
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- Susijengin pelaajan kaudelle onneton päätös
- Lauri Markkasen joukkue hakee korkeaa varausta – nämä superlupaukset ovat tarjolla
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Onko tässä jokerikortti NBA:n mestaruustaistoon?
- NBA:ssa tehtiin hurja ennätys – edellinen voimassa 63 vuotta
- Susijengin Edon Maxhuni loisti
- LeBron James vetreytyy yhä
- Tässä surkeassa tilastossa Tuomas Iisalon Memphis on ykkönen