Susijengin nuoriso-osasto loistovireessä Mestarien liigassa

Elias Valtonen ja Mikael Jantunen olivat joukkueiden avainpelaajia Mestarien liigassa tiistaina.
Valtosen Manresa haki kovan voiton kaataessaan Turkin liigan kärkijoukkue Pinar Karsiyakan vieraskentällä 72-67 (34-35). Valtonen oli loppuhetkillä isossa roolissa, kun hän upotti kolmen pisteen heiton sisään reilu minuutti ennen loppua nostaen Manresan johtoon. Tuo johto piti myös loppuun saakka ja näin Manresa jatkaa puhtaalla pelillä. Aloitusviisikossa ollut Valtonen käytti heittopaikkansa upottaen heittonsa 3/4 ja keräten seitsemän pistettä, kolme levypalloa, riiston ja torjunnan. Valtonen teki vahvaa työtä myös puolustuspäässä, sillä hänen kentällä ollessaan Manresa oli +14, joka oli samalla joukkueen paras lukema.
Ottelutilastot
Jantusen Oostende sen sijaan nappasi avausvoittonsa kaadettuaan vieraskentällä BC Kalev/Cramon jatkoajan jälkeen 87-85 (70-70,35-46). Oostende lähti päätösneljännekselle 12 pisteen takamatkalta, mutta onnistui nousemaan tasoihin viime sekunneilla. Jatkoajalla Jantunen upotti ison kolmosen nostaen Oostenden kahden pisteen johtoon muutama minuutti ennen loppua. Oostenden lopun sankariksi nousi Phil Booth, joka naulasi kolmen pisteen heiton sukkaan kolme sekuntia ennen loppua. Jantunen keräsi joukkueensa toiseksi suurimmat minuutit (30,5) tilastoiden 11 pistettä, viisi levypalloa, syötön ja torjunnan. Hänen +/- -lukunsa 7 oli myös joukkueen paras.
Ottelutilastot
Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg sen sijaan koki kirvelevän 74-76 (34-40)-tappion kotonaan Bursalle. Strasbourgilla oli voiton avaimet käsissään viimeisessä hyökkäyksessä, mutta Tony Crocker menetti pallon viimeisessä hyökkäyksessä ja turkkilaiset pääsivät juhlimaan voittoa. Tappio oli Strasbourgille ensimmäinen tämän kauden Mestarien liigassa.
Ottelutilastot
Ranskan NM1:ssä Daniel Dolenc merkkautti komeasti 12 pistettä, seitsemän levypalloa, syötön ja riiston, mutta Les Sables taipui kotonaan Dax Gamardelle 65-77 (46-39). Les Sablesilla on nyt kaksi voittoa ja viisi tappiota.
Ottelutilastot
Metro Areena täyttyy jälleen ulvovista susifaneista, kun Susijengi aloittaa MM-karsinnat marraskuussa. Torstaina 25.11. joukkue lähtee ryöstöretkelle länsinaapuri Ruotsiin, mutta palaa kotikentälle sunnuntaina 28.11., kun se isännöi kivikovaa Kroatiaa. Parhaat paikat kotiotteluun myydään nyt! Liput >>
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä