KTP jatkaa tutussa komennossa – ”Tulokset ovat olleet jopa odotettua parempia”

KTP-Basketin päävalmentaja Roope Mäkelä jatkaa joukkueen peräsimessä vielä ensi kauden ja kenties seuraavankin. Seura ilmoitti maanantaina tehneensä Mäkelän kanssa 1+1 –mallisen jatkosopimuksen.
KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindströmin mukaan Mäkelän jatkolapun myötä toteutuu ajatus saada pitkäaikainen valmentajaratkaisu.
Lindströmin mukaan sopimuksen jatkamista ei voi pitää mitenkään yllättävänä.
– Olemme olleet tyytyväisiä joukkueen nykyiseen ilmeeseen ja siihen, miten hyvä henki joukkueessa on. Yhteistyö Roopen ja joukkueen muun staffin kanssa on sujunut myös hyvin, Lindström kiittelee KTP:n sivuilla.
Myös tulokset puhuvat puolestaan. KTP-Basket on ennen tiistain sarjakierrosta neljäntenä ja kiinni pudotuspelien kotiedusta.
– Tulokset ovat olleet jopa odotettua parempia, mutta se ei yksin ratkaissut, eikä ollut edes merkittävin tekijä jatkosopimuksen kannalta, Lindström toteaa.
Lindströmin mukaan jatkosopimuksesta ei tarvinnut neuvotella pitkään.
– Molemmat osapuolet olivat halukkaita jatkamaan.
Samaa sanoo sopimuksen toinenkin osapuoli.
– Sopimus on helppo tehdä, jos molemmat ovat tyytyväisiä. Neuvottelut olivat lyhyet, Mäkelä toteaa.
Mäkelä sanoo olevansa tyytyväinen joukkueen sarjasijoitukseen, työntekoon joukkueessa sekä KTP:n organisaatioon.
– Kaikki on hoidettu, mitä on luvattu ja kun työilmapiirikin on ollut hyvä, niin kaikki puhui sen puolesta, että jatkan.
KTP-Basket palaa parketille huomenna, kun se kohtaa kotisalissaan Kouvot. KTP:llä, kuten ei juuri muillakaan seuroilla, valmistautuminen ole mennyt toivotusti. Korona on sotkenut harjoittelua.
– Vasta perjantaina pääsimme ensi kertaa joulun jälkeen harjoittelemaan 5- vastaan 5 –peliä., Mäkelä kertoo.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Ranskan NBA-supertähdestä huojentava uutinen
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Totta se on – Suomi eteni koripallon EM-finaaliin
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Lauri Markkanen kokeili maalivahdin hommia
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Suomi taipui Espanjalle EM-finaalissa
- Ranskan NBA-supertähdestä huojentava uutinen