Syöpää vastaan taistelevan suomalaisvalmentajan hieno hetki – palasi penkin päähän yhdeksän kuukauden tauon jälkeen: ”Iso steppi ja henkisesti iso juttu”
Anton Mirolybov on ollut koko alkukauden poissa Swans Gmundenin päävalmentajatehtävistä, kun hän on käynyt läpi syöpähoitoja. Tiistaina hän teki paluun yhdeksän kuukauden tauon jälkeen joukkueen penkin päähän.
Mirolybovilla todettiin viime kesänä syöpä, jonka hoitoja hän on käynyt läpi siitä lähtien. Hän ei ole ollut kokonaan sivussa joukkueen toiminnasta, vaan on osallistunut joukkueen harjoituksiin vointinsa mukaan ja on seurannut joukkueensa pelejä katsomosta käsin. Tällä viikolla hänet nähtiin kuitenkin ensimmäisen kerran päävalmentajatehtävissä pelissä, kun Swans voitti kärkipään taistossa Grazin vieraskentällä.
– Tavoitteena oli palata jo muutama viikko sitten takaisin, mutta pelimme peruttiin ja sen jälkeen korona iski minuun. Minulla oli energinen olo, joten pääsin olemaan ensimmäisen pelini puikoissa yhdeksään kuukauteen, Mirolybov valottaa Koripalloliiton tiedotteessa.
Vaikka Mirolybovia ei välttämättä vielä nähdä jokaisessa pelissä päävalmentajan paikalla, niin paluu oli merkittävä askel hyvään suuntaan.
– Tämä oli itselleni iso steppi ja henkisesti iso juttu. Olen ollut treeneissä mukana, mutta pääseminen peliin oli henkisesti iso virstanpylväs
Mirolybov myöntää, että pitkän tauon jälkeen päävalmentajan tehtäviin astuminen vaati pientä totuttelua, mutta pelin alettua homma sujui vanhasta muistista.
– Ottelupalaveri oli vaikein paikka, enkä oikein tiennyt mitä pitäisi sanoa tai miten pitäisi olla. Vaikka olen aiemmin ollut katsomassa pelejä, niin ottelupalavereihin en ole mennyt sotkemaan. Sitten kun peli alkoi, niin kaikki alkoi tuntua normaalilta. Ensimmäistä kertaa sitten juhannuksen en miettinyt, että mihin sattuu ja peli vei mukanaan. En ollut ihan samalla tavalla oma itseni energian suhteen, mutta oli sairaan makeaa olla taas penkillä. Joukkueellekin se oli sellainen neljän pisteen peli, joten hyvin meni.
Mirolybovin ollessa sivussa, Swansin valmennusvastuuta on kantanut hänen apuvalmentajansa Aleksi Koskinen. Koskinen on paikannut Mirolybovia erinomaisesti, sillä joukkue on tällä hetkellä sarjassa toisena.
– Täytyy antaa iso kiitos Aleksille ja pelaajille, jotka ovat olleet tukenani näinä vaikeina aikoina eivätkä he ole menettäneet uskoaan missään vaiheessa. Pelin jälkeen lämmitti erityisesti pelaajien reaktiot.
Mirolybovin sytostaattihoidot jatkuvat huhtikuuhun saakka, joten hän ottaa tilanteen vielä rauhassa ja osallistuu vointinsa mukaan.
– Tässä mennään päivä kerrallaan. Tavoitteena on olla mukana niin paljon kuin mahdollista. Voi olla, etten esimerkiksi ole lauantaina joukkueen mukana, mutta sen jälkeen tulee maajoukkuetauko ja siinä ehtii taas huilata. Sytostaattihoitojen pitäisi olla ohi huhtikuussa, kun pudotuspelit alkavat.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä