BC Nokia hankki Lauri Markkasen entisen joukkuekaverin – ”Urheilullinen, vahva, monipuolinen”
BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Perrion Callandret, 27, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen.
Aiemmin NBA G Leaguessa pelaavaa Windy City Bullsia edustanut Callandret tulee pelaamaan ensimmäistä kauttaan Euroopassa.
Callandret on pelannut kokonaisuudessaan kaksi kautta Windy City Bullsissa, jossa hän tilastoi viime kaudella 4,1 pistettä, 2,6 levypalloa ja 3,3 syöttöä ottelua kohden. Callandret on ollut Bullsin sopimuspelaaja kolmen kauden ajan ja pelannut yhteensä G Leaguessa 59 ottelua, joista 6 aloitusviisikossa.
Koronakaudella 2020-21 NBA G Leaguessa pelattiin vähän yli kuukauden mittainen kausi, johon Bulls ei osallistunut. Tämän vuoksi Callandretilta ei löydy pelejä tuolta kaudelta.
Callandret on ollut kaksi kesää myös Chicago Bullsin kesäliigajoukkueen mukana Las Vegasissa. Viimeisin edustus on tältä kesältä, mistä Näätien päävalmentaja Greg Gibson bongasi hänet.
– Perrion on nähnyt G Leaguen ja haluaa nyt katsoa mahdollisuuksia Euroopassa. Minulla oli mahdollisuus tavata hänet Las Vegasissa ja olemme innoissamme, että hän tulee meille. Hän on urheilullinen, vahva, monipuolinen ja hyvä puolustuksessa. Kaikkein tärkeintä on, että hän on nälkäinen etenemään koripallourallaan, Gibson kertoo seuran tiedotteessa.
Callandret teki syksyllä 2019 pelaajasopimuksen Chicago Bullsin kanssa, minkä myötä häneltä löytyy myös yksi preseason-ottelu Bullsin NBA-joukkueen riveistä. Windy City Bulls on Chicago Bullsin farmijoukkue.
Yliopistouransa Callandret pelasi Idahossa, jossa hän tilastoi seniorikaudellaan 9,6 pistettä, 3,4 levypalloa ja 3,0 syöttöä ottelua kohden.
BC Nokialla on pelaajasopimukset Callandretin lisäksi Kalle Peltosen, Mikael Laihosen, Antero Lehdon, Niko Mattilan, Antti Ahosen ja Hugo Bomanin kanssa. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson, jonka apuna on Tanner Massey. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.
Lähde: BC Nokian tiedote
LUE MYÖS:
- Tapiolan Honkaan sittenkin neljäs vahvistus – viime kauden laituri teki yllätyspaluun
- Kataja Basket teki yllätyshankinnan – sopimus ei ole koko kauden mittainen
- Viimeinkin virallista: jäissä ollut jättikauppa saatiin maaliin
- Yle: Gettomasa debytoi pian Korisliigaan nousseen Kipinän riveissä?
- Korisliigan nousijalle jälleen näkyvyyttä – Sabina Särkkä yllätti seuraajansa somessa
- Miikka Muurinen ei saa vieläkään pelata – tämä on suomalaislupauksen tilanne
- Täällä taas – huipputason skoraaja Deshon Taylor palaa Korisliigaan
- Gettomasa paljasti Ylelle – näin Lauri Markkanen reagoi sopimusuutiseen
- NBA-lupaus Derik Queen sai fanilta kritiikkiä – heitti huvittavan vastauksen
- Entinen Korisliiga-MVP jatkaa Euroopan kiertelyä – Severi Kaukiainen Belgiaan
- Korisliigan nousijalle jälleen näkyvyyttä – Sabina Särkkä yllätti seuraajansa somessa
- Täällä taas – huipputason skoraaja Deshon Taylor palaa Korisliigaan
- Miikka Muurinen ei saa vieläkään pelata – tämä on suomalaislupauksen tilanne
- Gettomasa paljasti Ylelle – näin Lauri Markkanen reagoi sopimusuutiseen
- Yle: Gettomasa debytoi pian Korisliigaan nousseen Kipinän riveissä?
- Entinen Korisliiga-MVP jatkaa Euroopan kiertelyä – Severi Kaukiainen Belgiaan
- Näkökulma: Gettomasa Kipinä Basketiin – oikeita minuutteja liigassa vai pelkkä promotemppu?
- Lähde: Sacramento Kingsille tarjottiin tähtipelaajaa – ei halunnut sitoutua
- NBA-lupaus Derik Queen sai fanilta kritiikkiä – heitti huvittavan vastauksen
- Kipinä Basketilta vuosisadan yllättävin sopimus – suomalainen rap-ikoni Gettomasa liittyy joukkueeseen