Karhulle tappio FIBA Europe Cupin välierässä – pitkä takamatka toiseen osaotteluun

Kauhajoki joutui taipumaan 90–71 (43–37) Anwil Wloclawekin fanaattisen kotiyleisön edessä. Kaksiosaisen välieräsarjan toinen osa pelataan Kauhajoella 5.4. FIBA Europe Cupin finaalipaikka ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.
Suomalaisvieraat joutuivat välierien avausosassa takaa-ajajiksi heti ensimmäisillä minuuteilla, kun Anwil Wloclawek karkasi 7–0-johtoon. Vaikean avauskympin jälkeen Kauhajoki pääsi paremmin otteluun mukaan ja nousi parhaimmillaan yhden korin päähän avauspuolilla.
Isännät tulivat puoliajan jälkeen kovalla jalalla kentälle saaden onnistumisia laajalta ryhmältä. Samaan aikaan Kauhajoella oli hankaluuksia molemmissa kenttäpäädyissä. Isännät veivät kolmannen kymmenminuuttisen 27–13.
Kauhajoki nousi parhaimmillaan jo 12 pisteen päähän päätöskympillä, mutta kotijoukkueelta löytyi vielä viimeinen vaihde loppuminuuteille, kun se laittoi ne heitot sisään, jotka kauhajokisilta osuivat rautoihin. Loppulukemat olivat 90–71 Anwil Wloclawekille.
– Totta kai pettyneitä ollaan. Paljon jäi parannettavaa ja kurottavaa kotipeliin. Vastustaja teki 35 pistettä meidän menetyksistä ja hyökkäyslevypalloista – sellaista ei kestä tällaisessa pelissä, kun samaan aikaan oma kaukoheittopeli sakkasi, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi Koripalloliiton tiedotteessa.
– Todella fyysinen vastustaja oli vastassa ja emme pärjänneet riittävän hyvin korin alla. He pystyivät kovissa paikoissa 1vs1-tilanteissa laittamaan koreja sisään. Meillä on 40 minuuttia aikaa ja 19 pistettä. Meillä ei ole mitään hävittävää, vaan nyt kaikki peliin kotikentällä ensi viikolla.
Kauhajoelta kaksinumeroisille ylsivät 16 pistettä heittänyt Cameron Jones, Jaye Crockett (14/8) ja Severi Kaukiainen (13/3/4s). Kotijoukkueen paras oli 19 pistettä upottanut Victor Sanders.
Välierien ratkaiseva toinen osaottelu pelataan IKH Areenassa keskiviikkona 5. huhtikuuta kello 18.30.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengi kaatui saappaat jalassa