Karhubasket hankki NBA-kokemusta takakentälleen – ”Hyvin räjähtävä pelaaja”
Karhubasket on allekirjoittanut tulevan koripallokauden kattavan sopimuksen takamies Courtney Fortsonin kanssa.
35-vuotias ja 180-senttinen Fortson omaa kokemusta mm NBA:sta, Kiinasta ja Israelista. Viime kaudella hän pelasi Puolassa.
– Alkukauden pelit ovat osoittaneet, että tarvitsemme joukkueeseen kokenutta johtajatyyppiä, joka pystyy rauhoittamaan meidän takakentän pelaamista. Courtney Fortson on 35-vuotiaana edelleen hyvin räjähtävä pelaaja, joka pystyy viimeistelemään 3 sekunnin alueelta, sekä luomaan korintekopaikkoja muille, päävalmentaja Janne Koskimies taustoittaa uuden pelaajan hankintaa Karhun sivuilla.
Fortson pelasi NCAA yliopistokoripalloa Arkansasin joukkueessa kausilla 2008-2009 ja 2009-2010. Yhteensä pelejä kertyi kahdessa kaudessa 47 kappaletta ja tilastoihin kirjattiin rivi 16 pistettä, 5,4 levypalloa ja 5,9 syöttöä. Lisäksi hän riisti pelivälineen vastustajalta 1,4 kertaa ottelussa ja peliaikaa tuli runsaat 33 minuuttia ottelua kohden.
Kahden yliopistokauden jälkeen hän ilmoittautui NBA:n draftiin, mutta häntä ei varattu. Ammattilaisura käynnistyi Romaniassa, mutta sieltä hän palasi NBA:n D-liigaan (nykyisin NBA:n G-liiga). Kaudella 2011-2012 hän solmi Los Angeles Clippersin kanssa 10 päivän sopimuksen ja pelasi neljä ottelua (11,5 minuuttia, 4,3 pistettä, 2 levyriä ja 1,3 syöttöä). Pienen NBA-pätkän jälkeen hän palasi D-liigaan. Myöhemmin samalla kaudella hän solmi 10 päivän sopimuksen Houston Rocketsin kanssa ja sen jälkeen loppukauden kattavan NBA sopimuksen. Pelejä Houstonissa kertyi vain kuusi (3/1,2).
Kaudella 2012-2013 hän pelasi erinomaisesti D-liigassa, toimien joukkueensa aloittavana takamiehenä. Minuutteja kertyi runsaat 38 ottelua kohden ja tilastoihin komea rivi 17,8 pistettä, 5 levypalloa ja 7,1 syöttöä. Hän pelasi kyseisellä kaudella myös D-liigan All Stars -ottelussa, jossa hän pussitti 20 pinnaa ja jakoi neljä syöttöä.
Kesällä 2013 hän pelasi Venezuelassa, jonka jälkeen ura jatkui Venäjän VTB-liigassa Avtodor Saratovin joukkueessa (19,1/4,2/8,2). Kauden 2015-2016 Fortson pelasi Turkin pääsarjassa (16,3/4,4/6,5). Turkista matka jatkui Kiinaan ja CBA-liigaan. Kolme kautta meni Zhejiang Guangsha joukkueessa. Tehot olivat hurjat ja parhaalla kaudella (2017-2018) tilastoihin kirjattiin lukemat 30,5 pistettä, 7,7 levyriä ja 11 syöttöä. Kaudeksi 2019-2020 Fortson vaihtoi Sichuan Blue Whales joukkueeseen (27,4/6,3/7,3).
Kiinan kausien jälkeen Fortson teki lyhyet vierailut Ranskan ja Israelin pääsarjoihin, mutta palasi tositoimiin viime kaudella Puolan pääsarjassa PGE Spojnia Stargard joukkueessa. 26 ottelussa peliaikaa tuli 31 minuuttia ottelua kohden ja tilastoihin kirjattiin rivi 15,7 pistettä, 4,5 levypalloa ja 8,3 syöttöä. 8,3 syötöllä voitettiin Puolan pääsarjan syöttötilasto.
Fortson saapuu Kauhajoelle ensi viikon alkupuolella ja liittyy heti joukkueen harjoitusvahvuuteen.
Lähde: Karhun verkkosivut
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Kova väite: Joel Embiidin kuntoon on tullut merkittävä muutos
- Kawhi Leonard -vyyhti syvenee – uusi väite palkkakaton kiertämisestä
- Kataja Basket vahvistuu energisellä ja ulottuvalla sentterillä
- Lähde: Sacramento Kingsillä oli jo treidi sovittuna Domantas Sabonisista
- Phoenix Sunsilta 73 miljoonan dollarin sopimus
- KTP-Basket jysäytti – Daniel Dolenc palaa Suomeen
- Suomalaisen NBA-toivon NCAA-siirrolle sinetti – historia ei mairittele
- Maajoukkuetähti Tomas Satoransky haukkuu Olivier Nkamhouan Barcelonan
- Karhu Basketin viimeinen palanen elää koriraudan yläpuolella
- KTP-Basket jysäytti – Daniel Dolenc palaa Suomeen
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- KTP-Basketin uusin hankinta tuo nopeutta ja skorausvoimaa
- Lähde: Dallas Mavericksilta yli 50 miljoonan dollarin sopimus
- Kouvojen Joona Heinonen jättää Korisliigan
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Lähde: Klay Thompsonin mahdollisen treidin runko on selvillä