Suomen ja Liettuan yhteinen EM-hanke luo mahdollisuuksia – ”Olemme valmiita tekemään kaikkien aikojen naisten EM-kisat”
Yhteiset arvot, keskinäinen kunnioitus ja unelmien tarjoaminen nousivat kantaviksi teemoiksi Suomen ja Liettuan koripalloliittojen esitellessä yhteisestä naisten vuoden 2027 EM-kisahakemustaan tiedotustilaisuudessaan.
Suomen ja Liettuan tarinat naiskoripallokartalla ovat erilaiset, vaikka nykyhetkestä voi löytää paljon yhtymäkohtia.
Liettuan naiskoriksen huippuhetket osuivat vuosituhannenvaihteeseen, kun joukkue voitti EM-kultaa 1997. Arvokisaputki kesti aina vuoteen 2015 saakka, kun se sijoittui kahdeksanneksi. Neljät edelliset arvokisat ovat maalta jääneet väliin.
Suomi puolestaan on nähty EM-kisoissa viidesti (1952, 1956, 1980, 1981, 1987) ja edellisestä kerrasta tulee vuonna 2027 kuluneeksi jo 40 vuotta.
Sen sijaan molempien maiden uusin sukupolvi tekee vahvaa tulemista. Liettua on tyttöjen maailmanlistalla 10:s ja Suomi 15:s. Sijoitukset maailmanlistalla enteilevät maiden nousua tulevaisuudessa myös naiskoripallokartalla. Taustalla on pitkäjänteinen, johdonmukainen työ, jonka aikana Suomi on pitänyt Liettuaa kumppaninaan, esikuvanaan ja mittatikkunaan.
– Kun vuonna 2006 teimme maajoukkueohjelmien rytminvaihdosta, mietimme tarkasti, mihin suuntaan meidän kannattaa katsoa. Vaikka Liettua on kansana väkimäärältään meitä pienempi, he ovat suuri koriskansa. Sellaiseksi haluamme mekin kasvaa. Pidimme Liettuaa silloin isoveljenä ja nyt haluamme pitää heitä myös isosiskonamme, valmennuksen johtaja Henrik Dettmann taustoittaa Koripalloliiton tiedotteessa.
– Kaikilla on unelmia. Jokaisen urheilijan unelma on pelata EM- tai MM-kisoja kotiyleisön edessä. Meidän unelmamme on, että pystymme yhdessä liettualaisten ystäviemme kanssa tarjoamaan urheilijoillemme tämän mahdollisuuden. Lisäksi unelmoimme siitä, että pystymme myös täyttämään areenat, mikäli kisat meille myönnetään, Dettmann hymyilee.
Liettuassa on edellisen kerran järjestetty aikuisten arvokisat vuonna 2011, kun miesten EM-mitalien kohtalot ratkottiin Liettuan maaperällä. Suomen edellinen kerta on vuodelta 2017, kun Helsinki isännöi miesten EM-alkulohkoa. Suomi on jo aiemmin saanut järjestelyoikeudet Tampereella 2024 järjestettäville 18-vuotiaiden miesten EM-kisoille sekä miesten EM-kisojen alkulohkolle 2025.
– Koriksen voima on kerätä ihmisiä yhteen ja mikä olisikaan hienompaa kuin koota kaikki ihmiset naiskoriksen äärelle. Kotikisat 2017 olivat huikea muisto fanien ja tunnelman myötä ja pelaajat tunsivat olonsa kotoisaksi – haluamme tarjota naisten maajoukkueellemme mahdollisuuden loistaa kotiyleisön edessä, Koripalloliiton puheenjohtaja Timo Elo linjaa.
– Meillä on infra kunnossa areenoineen ja loistava kumppani Suomessa. Olemme valmiita tekemään kaikkien aikojen naisten EM-kisat. Toivottavasti tämä antaa vahvan buustin tyttö- ja naiskorikselle, Liettuan koripalloliiton pääsihteeri Mindaugas Balčiūnas kommentoi.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Tapiolan Honkaan sittenkin neljäs vahvistus – viime kauden laituri teki yllätyspaluun
- Kataja Basket teki yllätyshankinnan – sopimus ei ole koko kauden mittainen
- Viimeinkin virallista: jäissä ollut jättikauppa saatiin maaliin
- Yle: Gettomasa debytoi pian Korisliigaan nousseen Kipinän riveissä?
- Korisliigan nousijalle jälleen näkyvyyttä – Sabina Särkkä yllätti seuraajansa somessa
- Miikka Muurinen ei saa vieläkään pelata – tämä on suomalaislupauksen tilanne
- Täällä taas – huipputason skoraaja Deshon Taylor palaa Korisliigaan
- Gettomasa paljasti Ylelle – näin Lauri Markkanen reagoi sopimusuutiseen
- NBA-lupaus Derik Queen sai fanilta kritiikkiä – heitti huvittavan vastauksen
- Entinen Korisliiga-MVP jatkaa Euroopan kiertelyä – Severi Kaukiainen Belgiaan
- Täällä taas – huipputason skoraaja Deshon Taylor palaa Korisliigaan
- Korisliigan nousijalle jälleen näkyvyyttä – Sabina Särkkä yllätti seuraajansa somessa
- Miikka Muurinen ei saa vieläkään pelata – tämä on suomalaislupauksen tilanne
- Näkökulma: Gettomasa Kipinä Basketiin – oikeita minuutteja liigassa vai pelkkä promotemppu?
- Kipinä Basketilta vuosisadan yllättävin sopimus – suomalainen rap-ikoni Gettomasa liittyy joukkueeseen
- Lähde: Sacramento Kingsille tarjottiin tähtipelaajaa – ei halunnut sitoutua
- Gettomasa paljasti Ylelle – näin Lauri Markkanen reagoi sopimusuutiseen
- Entinen Korisliiga-MVP jatkaa Euroopan kiertelyä – Severi Kaukiainen Belgiaan
- Yle: Gettomasa debytoi pian Korisliigaan nousseen Kipinän riveissä?
- NBA-lupaus Derik Queen sai fanilta kritiikkiä – heitti huvittavan vastauksen