Susijengin takamies sai sopimuksen kovaan liigaan – ”Otan sen mielenkiintoisena haasteena”
Susijengin avainmiehistöön lukeutuva pelinrakentaja ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 25, on solminut syyskauden kattavan sopimuksen Ranskan liigaa pelaavan Le Portelin kanssa. Maxhunin sopimus sisältää molemminpuolisen option kevätkaudesta 2024.
Avausvoittonsa Ranskan liigassa (Pro A) sen viidennellä sarjakierroksella lauantaina hakenut Le Portel on rekrytoinut Maxhunin vahvistamaan loukkaantumisista kärsinyttä pelinrakennus- ja korinteko-osastoaan.
Maxhuni lomittaa Le Portelissa erityisesti sen seuraikonia ja pelinrakentajaa Benoit Manginia, joka joutuu jalkaleikkauksen vuoksi sivuun vuoden loppuun asti. Mikäli Le Portel ja Maxhuni kokevat yhteistyön hedelmälliseksi vielä Manginin kuntoutumisen jälkeen, pysyy Hyvinkään Pontevan kasvatti joukkueessa kauden loppuun asti.
– Mulle on täysin uusi asema lähteä uuteen joukkueeseen kolmikuukautisella sopimuksella, mutta otan sen mielenkiintoisena haasteena, Maxhuni toteaa Koripalloliiton tiedotteessa.
– Le Portelin alkukausi on ollut vaikea, mutta tiedän pystyväni auttamaan joukkuetta niillä osa-alueilla, millä he kaipaavat apua. Alkuvaikeuksista huolimatta Le Portel on nyt pelannut jo useamman kauden Ranskan liigaa ja esiintynyt FIBA Europe Cupissa ja kuulemani perusteella heillä on myös iso fanikulttuuri.
MM-kisojen päättymisen jälkeen Maxhunilla oli pöydällään sopimusehdotuksia mm. Saksan Bundesliigasta, Hollannista sekä Adrianmeren liigasta. Myöhäinen joukkueenvalinta-ajankohta oli Maxhunin osalta harkittu.
– Oli erinäisten pikkuvaivojen vuoksi keskimääräistä rankempi kesä ja päätin omistaa syyskuun palautumiseen ja treenaamiseen ollakseni sataprosenttisessa kunnossa mennessäni uuteen seuraan. Tällä hetkellä pöydästä olleista vaihtoehto Le Portel oli mielestäni mielenkiintoisin ja paras.
Suomalaispelaajista Shawn Huff on edustanut Le Portelia syksyllä 2016.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier pelasi lupaavasti
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Cleveland Cavaliers aivan ulapalla – kumpi finaalivastus sopii Knicksille?
- NBA:n mestarisuosikki jälleen niskan päällä
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Taas voitto – New York menee menojaan
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen