USA murjoi serbit – näin LeBron James hehkutti Kevin Durantia

PARIISI Yhdysvaltain NBA-tähdet aloittivat Pariisin olympiakoripallon Lillen jalkapallostadionilla tylyllä näytöksellä.
Serbia laitettiin ottelussa kanveesiin koriluvuin 110-84. Moni odotti pelistä tasaisempaa, mutta Serbia hyytyi amerikkalaisten kyydistä jo kolmannella neljänneksellä.
– Tämä oli mielestäni paras peli, jonka olemme tällä joukkueella pelanneet toistaiseksi. Luulen, että he testasivat meitä alussa. Toinen ryhmä tuli esiin ja antoi meille ison nosteen, summasi LeBron James joukkueensa esitystä.
Kevin Durant pelasi vakuuttavan ottelun heitettyään 23 pistettä. LeBron antoi hänelle tietysti kehuja.
– KD oli mahtava. Jos häntä katsoo harjoituksissa, kaiken sen, mitä hän tekee pelinopeudessa, ei ole yllättävää, että hän onnistuu tekemisissään, LeBron hehkutti.
Samalla LeBron korosti koko joukkueen vahvaa otetta.
– Meillä on 12 pelaajaa, jotka ovat uskomattomia. Ja kaikki ovat nyt valmiita.
Toisessa C-lohkon ottelussa kohtasivat aiemmin päivällä Etelä-Sudan ja Puerto Rico. Yhdysvalloille harjoituspelissä vain pisteellä hävinnyt Etelä-Sudan voitti Puerto Ricon 90-79.
Teksti: Otto Palojärvi, Pariisi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle