Tässä on Seagullsin tuore jenkkivahvistus
Viime kaudella miesten Korisliigassa hopealle jäänyt Helsingin Seagulls on vahvistanut rivejään 193-senttisellä Tevin Olisonilla.
Seagullsiin Olison siirtyy englantilaisseura Bristol Flyersista. Hän pelasi siellä kahden kauden ajan.
– Tevin on isokokoinen, taitava ja hyvin liikkuva pelaaja, joka pystyy pelaamaan takakentällä useammassa eri roolissa. Hän on aktiivisuutensa ja ulottuvuutensa ansiosta myös varsin kyvykäs puolustuspäässä, kommentoi Seagullsin päävalmentaja Vesa Vertio seuransa tiedotteessa.
Ennen ammattilaisuraansa Olison pelasi yliopistokorista ja nousi NCAA-tasolle 2021. Vuotta myöhemmin hän siirtyi ammattilaiseksi Bristoliin, josta tie vei nyt Helsinkiin.
– Päävalmentaja Vertion kanssa käydyt keskustelut joukkueen tulevan kauden tavoitteista ja roolistani joukkueessa tekivät sopimuspäätökseni erittäin helpoksi. Uskon että pystyn auttamaan Seagullsia monella eri osa-alueella ja olen valmis tekemään töitä sen eteen, että joukkue saavuttaa jälleen menestyksekkään kauden, Olison kommentoi.
Seagullsilla on kaudelle 2024-25 nyt 11 pelaajasopimusta:
Timo Heinonen, Lenni Hervola, Shawn Hopkins, Tuukka Härsilä, Elias Leskinen, Lassi Nikkarinen, Henri Mennander, Tevin Olison, Rene Rougeau, Erik Sajantila, Ricky Waxlax.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lauri Markkasen Utahia vastaan tehtiin 156 pistettä
- Seagulls jatkaa taistoa – trilleri luvassa
- Jännitystä Giannis Antetokounmpon ja Bucksin välillä – ensi kesänä joukkueen vaihto?
- Mikael Jantusen Fenerbahce pahassa tappioputkessa – Euroliigan kärkipaikka uhattuna
- NBA:n mestaruustaistoon dramaattinen käänne?
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Tuomas Iisalon Memphisiä vietiin taas
- Awak Kuierilla ei riittänyt kultaan
- LeBron James otti roolia – ei riittänyt
- Korisliigalta iso uutinen: merkittävä muutos ensi kaudelle
- Seagullsille katkera tappio Korisliigassa
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Victor Wembanyamalta hurja esitys NBA:ssa
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Kauhajoen Karhun kausi nolosti ohi
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- Supertähti Luka Doncic loukkaantui NBA:ssa
- Awak Kuierilla ei riittänyt kultaan