Bradley Beal valitsi palkkapäivän mestaruuden sijaan – sopimus herättää kysymyksiä
Los Angeles Clippers on antanut kahden vuoden sopimuksen veteraani Bradley Bealille. Moni odotti, että entinen supertähti siirtyisi minimisopimuksella joukkueeseen, joka taistelee mestaruudesta. Beal kuitenkin valitsi palkkapäivän ja palaa Clippersin riveihin 13,2 miljoonan dollarin sopimuksella, joka herättää kysymyksiä.
Beal vietti parhaat vuotensa Washington Wizardsissa, jossa paras kausi tuli 2019–20. Silloin Beal tykitti hurjat 30,5 pistettä, 4,2 levypalloa ja 6,2 syöttöä ottelua kohden. Beal oli monta vuotta yksi liigan parhaista kakkospaikan pelaajista. Nämä vuodet ovat kuitenkin jo takana, ja viime kaudella loukkaantumisista kärsinyt Beal pelasi vain kuusi ottelua 8,2 pisteen keskiarvolla.
Sopimus onkin kyseenalainen, sillä Bealin taso on ollut viimeiset kaksi vuotta laskussa, ja 6,6 miljoonan dollarin vuosipalkka on aika suuri verrattuna siihen, mitä taso on ollut. Beal on tienannut jo yhteensä yli 340 miljoonaa dollaria urallaan, joten moni arveli hänen menevän joko Miami Heatiin tai San Antonio Spursiin minimisopimuksella sormuksen perässä.
Näin ei kuitenkaan käynyt, vaan Beal tyytyy keskinkertaisuuteen. Hänen kohdallaan oikeastaan koko ura on mennyt niin, ja joukkueet hänen ympärillään ovat olleet riittävän hyviä pudotuspeleihin, mutta ei lähelläkään mestaruutta. Kaudella 2023–24 Beal treidattiin Phoenix Sunsiin, jossa hän, Kevin Durant ja Devin Booker muodostivat paperilla pelottavan hyökkäyskolmikon. Siinäkin huomattiin nopeasti, että kentällä on vain yksi pallo, ja mestaruushaaveet lensivät ikkunasta ulos.
Beal pelaa ensi kauden Clippersissä, jossa vastuuta tulee runsaasti, jos hän välttyy loukkaantumisilta. Joukkue tulee kuitenkin olemaan läntisen konferenssin häntäpäässä, eikä heidän pelinsä tarjoa oikeastaan minkäänlaista viihdettä.
LUE MYÖS:
- Nikola Jokic tylytti faneja: ”Ei tarvitse tulla enää”
- Olivier Nkamhoua palasi valmennuksen suosioon – heti ylivoimainen tilastokärki
- Vilppaan supertähden tulevaisuus on auki – kuinka kauan Leland Walker vielä pelaa Salossa?
- Miikka Muurinen väläytteli osaamistaan Arkansasin harjoitusottelussa
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
