Gerald Lee Jr: ”Puolustuksessa parannettavaa”

Susijengin urakka Liettuen kansainvälisessä turnauksessa alkaa tänään. Avauspelissä vastaan juoksee isäntämaa Liettua.
Gerald Lee junior nostaa esiin yhden asian, joka Suomen on ennen EM-kisoja saatava kuntoon.
– Meidän on pelattava hyvää joukkuepuolustusta, että pärjäämme. Muistan, että siellä on todella isoja jätkiä. Sekä ulkopelaajia, että sisäpelaajia, Lee muistelee avausvastustajan vahvuuksia SuomiKoris-sivustolle.
Suomen kesän ensimmäinen valmistava ottelu Ranskan Paussa päättyi isäntien 101 – 93 –voittoon.
– Meillä on vielä puolustuksessa parannettavaa. Iso-Britannia ja Ranska pääsivät tekemään aika helposti pisteitä. Niin helppoja koreja ei saa tulla. Vastustaja ei voi päästä juoksemaan nopeita ja ottamaan hyökkäyksessä toisia heittoja. Sulkemispeliä pitää parantaa. Vastustajat ovat varmaan isompia Liettuan turnauksen jokaisessa pelissä, Lee puntaroi.
Suomi jätti Iso-Britannian 66 pisteeseen Hartwall Areenan voitto-ottelussa, mutta Lee paljasti maiden kohdanneen myös suljettujen ovien takana. Siinä ottelussa puolustuspeli jätti parantamisen varaa.
Leen mukaan hyvä tulos seuraa hyvää esitystä.
– On tärkeämpää kehittyä joka matsissa. Voitot eivät tässä vaiheessa ole niin tärkeitä. Ne merkitsevät enemmän sitten EM-kisoissa. Nyt haetaan vielä joukkuehenkeä.
Suomen ja Liettuan välistä kamppailua voi seurata suorana lähetyksenä osoitteessa www.sportotv.lt klo 19.20 alkaen.
Kim Sanden
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- NBA-tähti tulee tienaamaa miljoonan jokaisesta ottelustaan
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Kevin Durant uuteen seuraan hurjassa kaupassa
- Tässä ovat Seagullsin uudet omistajat
- Korihait ja Honka kertoivat sopimuksista
- Karmea uutinen NBA-finalistista
- Olivier Nkamhoua hakee taas tuntumaa NBA-kuvioista
- NBA:ssa tehtiin uusi sopimusennätys
- NBA:ssa varsin erikoinen prosessi
- Korisliigassa tehtiin lisää sopimuksia