Ville Mäkäläinen nautti pelistä

Bisons avasi Eurocupin hienosti voitolla yli 6000 katsojan edessä. Bisonsin Ville Mäkäläinen ei ollut missään vaiheessa huolissaan johdon haihtumisesta ilmaan.
Mäkäläinen ei myöntänyt jännittäneensä peliä, vaan nautti hienosta koristapahtumasta.
– Ei ollut alkujännitystä tänään. Enemmän tästä nautti, että pääsi pelaamaan Suomen legendaarisimpaan halliin. Paljon yleisöä, livebändi soittaa, niin mikäs täällä pelatessa, Mäkäläinen heitti ottelun jälkeen SuomiKoris-sivustolle.
Bisonsin puolustus pelasi erinomaisesti ja erityisesti toisella neljänneksellä se piti vastustajansa aisoissa. Loimaalaisilla oli etsikkoaikansa lähteä karkumatkalle, mutta hyökkäyspään virheet vesittivät repäisyn. Mäkäläinen luotti kuitenkin joukkueen vireen pitävän.
– Meille tarjottiin mahdollisuutta lähteä karkuun, mutta sitten tuli vähän turhia menetyksiä. Asettelimme itse vähän liikaa palloa, kun olisi pitänyt itse ratkaista ja sitä kautta tuli menetyksiä. Meidän puolustus piti kuitenkin koko ajan, vaikka he vetivät muutaman aika kovan kolmosen ja pääsivät takaisin peliin. Ei tullut missään vaiheessa sellaista fiilistä, että he tulisivat ohi. Peli oli koko ajan meidän hallussa, Mäkäläinen analysoi.
Maajoukkuerinkiin kuuluva Mäkäläinen pelasi ottelussa 11 minuuttia, mutta ei valita suhteellisen vähäisistä peliminuuteista.
– Näitä pelejä ei pääse pelaamaan kuin hyvissä joukkueissa ja siihen pitää tottua. Silloin kun pääsee kentälle, niin pitää tuoda energiaa ja antaa kaikkensa. Puolustus merkkaa näissä peleissä tosi paljon kuten nähdään. Tästä pitää nauttia, Mäkäläinen päätti.
Salttu Forsström
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Mielenkiintoinen tutkimus – syöttely ei ollut tie onneen MM-kisoissa
- Susiladiesin EM-karsintojen otteluohjelma julki
- Susijengin MM-takamies siirtyy ulkomaille
- NBA:ssa tärähti jättikauppa – Damian Lillard jättää Portlandin
- Susijengin pelaajat pääsivät vauhtiin Euroopan kentillä
- Kaksi Susiladies-pelaajaa debytoi ammattilaiskentillä
- Awak Kuierin Dallas taipui välieräavauksessa
- Karhun ja Seagullsin budjetit omassa luokassaan
- Karhun taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi
- Awak Kuierin Dallasille toinen tappio WNBA:n välierissä