Antero Lehto Korisliigan lokakuun pelaaja
Kuva: Juha Tamminen
Miesten Korisliiga-kauden 2013/14 lokakuun pelaajana on palkittu kaikki seitsemän otteluaan voittaneen Tampereen Pyrinnön seuraikoni ja kapteeni Antero Lehto, 29. 185-senttiselle, jo 13. kauttaan Tampereella pelaavalle Lehdolle valinta on uran ensimmäinen.
Ensimmäisen Korisliiga-kuukauden jälkeen liigassa on jäljellä kaksi tappiotonta joukkuetta, joista Tampereen Pyrintö on voittanut seitsemän ja Nilan Bisons viisi pelaamaansa ottelua.
Pyrintö on ollut lokakuun aikana ilmiömäisessä vireessä ja on nujertanut vastustajansa keskimäärin 19,9 pisteen erolla. Merkittävää on myös, että Korisliigan viiden voitokkaimman joukkueen joukkoon kuuluvat Kataja, KTP ja Honka ovat kukin joutuneet nöyrtymään tamperelaisten käsissä.
Uransa tilastollisesti parasta kautta pelaava Pyrintö-kasvatti Lehto on ollut lokakuun aikana sanalla sanoen ilmiömäinen. Lehto on säkittänyt 17,7 pistettä ottelua kohden maailmanluokan onnistumisprosenteilla (2p 57,6%, 3p 61,9%) sekä täyttänyt tilastosarakkeita 3,3 syötön ja 2,9 levypallon keskiarvoilla.
Mikä merkittävintä, Lehto on pelannut kauden parhaat ottelunsa nimenomaan huippujoukkueita Katajaa, KTP:ta ja Honkaa vastaan. Huippuotteluissa Lehdon ottelukeskiarvot ovat olleet 20,3 pistettä (2p 61,2%, 3p 50,0%), 4,7 levypalloa, 2,7 syöttöä sekä 1,3 riistoa. Lisäksi Lehto upotti ratkaisevan korin lokakuun viimeisessä ottelussa KTP:ta vastaan.
Pyrinnön kausi jatkuu tänään perjantaina vierasottelulla Uudessakaupungissa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- LeBron James vetreytyy yhä
- Susijengin Edon Maxhuni loisti
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- Lauri Markkasen seura jatkaa surkeudessaan
- Lauri Markkasen joukkue hakee korkeaa varausta – nämä superlupaukset ovat tarjolla
- Onko tässä jokerikortti NBA:n mestaruustaistoon?
- Tässä surkeassa tilastossa Tuomas Iisalon Memphis on ykkönen
- Susijengillä hurja menekki
- Susijengin pelaajan kaudelle onneton päätös
- Miikka Muurinen vaihtoi maisemaa – pohtii todella merkittävää ratkaisua
- Lauri Markkasen joukkue hakee korkeaa varausta – nämä superlupaukset ovat tarjolla
- Susijengiltä järisyttävää jälkeä lippukassalla
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa tehtiin hurja ennätys – edellinen voimassa 63 vuotta
- Onko tässä jokerikortti NBA:n mestaruustaistoon?
- NBA:han kaksi uutta joukkuetta?
- Tässä surkeassa tilastossa Tuomas Iisalon Memphis on ykkönen
- Susijengillä hurja menekki