Korihait selvinnyt pienen henkisen notkahduksen yli
Korihait on parhaillaan seitsemän ottelun tappioputkessa. Päävalmentaja Ari Mikkola myöntää, että tappiot alkoivat kalvaa pelaajien mieltä, mutta nyt mieliala on nousussa haiparven leirissä.
Mikkolan mukaan mielialat ovat kirkastuneet joukkueessa ja siitä osoituksena vahva, mutta niukkaan tappioon päättynyt, ottelu Bisonsia vastaan.
– Meillä oli viikko-puolitoista sitten havaittavissa turhautuneisuutta, mutta kävimme hyvän palaverin pelaajien kanssa viime viikolla ja pelaajat keskittyvät jatkossa omiin rooleihinsa ja minun tehtäväni on saada kokonaisuus toimimaan. Olemme menneet eteenpäin ja fiilis on nyt hyvä ja uskon, että pitkässä juoksussa niitä voittoja alkaa tulla. Enää ei ole huonoa tunnelmaa, mutta muutama vähän huonompi päivä oli, Mikkola paljastaa SuomiKoris-sivustolle.
Korihait kärsii muutamasta poissaolosta keskiviikkona Karhua vastaan ja pahimpana on Pyry Rainamaan puuttuminen kokoonpanosta.
– Meillä on kahdeksan tervettä miestä. Rainamaa on edelleen sivussa, kun hänen varvasvammansa uusiutui ja hänen vamman vakavuus selviää lähipäivinä. Muuten pääsemme hyvällä kahdeksan miehen rotaatiolla peliin.
Salttu Forsström
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kehnoa suomalaismenoa NBA:ssa
- Nikola Jokic täräytti hurjat lukemat
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Awak Kuierin voittokululle jatkoa
- NBA:ssa hurja voittoputki
- NCAA:ssa jälleen yllätyksiä – Kansasille traaginen tappio
- Pantterijahti käynnistyy tänään – kuka nousee mestariksi?
- Onko Lauri Markkasen kausi paketissa?
- Suomalaisjoukkueet ulkona March Madnessista
- Lauri Markkasesta synkkää tietoa
- Tuomas Iisalolla todella synkkä tilasto
- Suomalaisjoukkueet ulkona March Madnessista
- NBA-mestari ei tapaa Donald Trumpia
- NCAA:ssa jälleen yllätyksiä – Kansasille traaginen tappio
- Järisyttävä alku Korisliigan pudotuspeleissä
- Mikael Jantusen joukkueelle niukka tappio – näin suomalainen esiintyi
- Kevin Durant ohittamassa Michael Jordanin
- NBA:ssa historiallinen ilta LeBron Jamesilla ja Kevin Durantilla
- LeBron James komeaan ennätykseen