Bisons vei trillerin – Curry nakutti 39 pistettä
Kuva: Juha Tamminen
Perjantaina pelattiin kaksi ottelua. Pyrintö haki selvän voiton Lappeenrannasta. KTP ja Bisons kävivät huippujännittävän kamppailun, joka lopulta kääntyi jatkoajan viime sekunneilla Bisonsille.
Viime vuoden finalistien kohtaamisesta ei dramatiikkaa tai jännitystä puuttunut. Hallitseva mestari voitti ottelun lopulta 85-81 (74-74, 30-35). KTP oli pitkään voitossa kiinni. Vielä 13 sekuntia ennen loppua kotijoukkue johti ottelua kolmella pisteellä, mutta kolme sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua Antto Nikkarinen toi kolmosella loimaalaiset tasoihin ja näin ottelu meni jatkoajalle. Jatkoaika sujui yhtälailla jännittävänä. KTP oli tiukasti voitossa kiinni, kun ottelun tähti, 39 pistettä tehnyt, Sharaud Curry vei KTP:n pisteen johtoon 29 sekuntia ennen jatkoajan loppua. Vastapuolella 18 pistettä nakuttanut Aubrey Coleman upotti tärkeimmät pisteen pussitettuaan kolmosen kahdeksan sekuntia ennen loppua. Curry pääsi vielä yrittämään voittoheittoa, mutta se meni ohi ja loppulukemat niittasi Ville Mäkäläinen vapariviivalta.
Curryn ohella kotkalaisten ykkösnimi oli hienosti viime aikoina esiintynyt Samuli Vanttaja, joka saalisti tehot 18/14 ennen virhetilinsä täyttymistä. Jukka Matinen teki 11 pistettä. Bisonsilta Matti Nuutinen pelasi huippupelin 27 pisteen saaliilla ja hän onnistui seitsemän kertaa viivan takaa. Mäkäläinen pussitti 12 ja Tuukka Kotti 11.
Perjantain toisessa ottelussa kärkijoukkue Pyrintö piti pintansa hakemalla pisteet Lappeenrannan Namikan vieraana 90-71 (41-39). Kotijoukkue taisteli vielä ensimmäisen puoliajan ajan ja ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin vasta päätösneljänneksellä, kun Pyrintö vei sen nimiinsä 24-12. Pyrinnön tehokaksikko BJ Raymond (23)-Antero Lehto (21) oli jälleen vastustajan painajaisena ja Antti Nikkilä nosteli hyvällä prosentilla 15 pistettä.
LUE MYÖS:
- Nikola Jokic säväytti Lauri Markkasen kustannuksella – kaikkien aikojen syöttö?
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Mikael Jantunen loisti Real Madridin paidassa – paras peli suursiirron jälkeen
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Nikola Jokic säväytti Lauri Markkasen kustannuksella – kaikkien aikojen syöttö?
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla