Bisons vei trillerin – Curry nakutti 39 pistettä
Kuva: Juha Tamminen
Perjantaina pelattiin kaksi ottelua. Pyrintö haki selvän voiton Lappeenrannasta. KTP ja Bisons kävivät huippujännittävän kamppailun, joka lopulta kääntyi jatkoajan viime sekunneilla Bisonsille.
Viime vuoden finalistien kohtaamisesta ei dramatiikkaa tai jännitystä puuttunut. Hallitseva mestari voitti ottelun lopulta 85-81 (74-74, 30-35). KTP oli pitkään voitossa kiinni. Vielä 13 sekuntia ennen loppua kotijoukkue johti ottelua kolmella pisteellä, mutta kolme sekuntia ennen varsinaisen peliajan loppua Antto Nikkarinen toi kolmosella loimaalaiset tasoihin ja näin ottelu meni jatkoajalle. Jatkoaika sujui yhtälailla jännittävänä. KTP oli tiukasti voitossa kiinni, kun ottelun tähti, 39 pistettä tehnyt, Sharaud Curry vei KTP:n pisteen johtoon 29 sekuntia ennen jatkoajan loppua. Vastapuolella 18 pistettä nakuttanut Aubrey Coleman upotti tärkeimmät pisteen pussitettuaan kolmosen kahdeksan sekuntia ennen loppua. Curry pääsi vielä yrittämään voittoheittoa, mutta se meni ohi ja loppulukemat niittasi Ville Mäkäläinen vapariviivalta.
Curryn ohella kotkalaisten ykkösnimi oli hienosti viime aikoina esiintynyt Samuli Vanttaja, joka saalisti tehot 18/14 ennen virhetilinsä täyttymistä. Jukka Matinen teki 11 pistettä. Bisonsilta Matti Nuutinen pelasi huippupelin 27 pisteen saaliilla ja hän onnistui seitsemän kertaa viivan takaa. Mäkäläinen pussitti 12 ja Tuukka Kotti 11.
Perjantain toisessa ottelussa kärkijoukkue Pyrintö piti pintansa hakemalla pisteet Lappeenrannan Namikan vieraana 90-71 (41-39). Kotijoukkue taisteli vielä ensimmäisen puoliajan ajan ja ottelun lopullinen ratkaisu nähtiin vasta päätösneljänneksellä, kun Pyrintö vei sen nimiinsä 24-12. Pyrinnön tehokaksikko BJ Raymond (23)-Antero Lehto (21) oli jälleen vastustajan painajaisena ja Antti Nikkilä nosteli hyvällä prosentilla 15 pistettä.
LUE MYÖS:
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Sitten heitä oli yksi: KTP-Basket edelleen tappioitta – näin kävi muualla
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Ei löydy pysäyttäjää tälle vahvistukselle – Mason Gillis loisti jälleen KTP:n voitossa
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- Analyysi: Utah Jazz rakentaa uutta nousua – nähdäänkö Lauri Markkanen viimein pudotuspeleissä?
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- Karhu Basket takaisin voittojen tielle – Vilpas haki voiton Loimaalta