KTP:lle helpotusta luvassa takamiespulaan
Kuva: Juha Tamminen
KTP matkustaa keskiviikkona Namika Lahden vieraaksi. Molemmilla joukkueilla on menossa vaikeat ajat, mutta merkkejä paremmasta on havaittavissa molemmissa leireissä.
Lahden saldo viimeisestä kymmenestä ottelusta on vain yksi voitto. Tuo voitto tuli edellisestä kotiottelusta Kauhajokea vastaan, jossa lahtelaiset saivat poikki kahdeksan ottelun tappioputkensa. KTP on kokenut ennennäkemättömän paljon loukkaantumisia ja se on näkynyt myös viime otteluiden esityksissä. Kahdeksasta edellisestä ottelusta saldona on vain kaksi voittoa. Perjantaina jumbo-Korihait laittoi KTP:n mattoon, joten myös KTP-leirissä halutaan palata pelaamaan voittavaa koripalloa. Pudotuspeleihin KTP lähtee hyvin todennäköisesti nelossijalta, sillä ero on kasvanut molempiin suuntiin jo varsin selväksi.
Lahti elää tai kuolee jenkkitrionsa myötä. Laituri Storm Warren (15,8/8,5) on ollut viimeiset kolme ottelua vaisu ja myös sentteri Dan Oppland (16,2/8,1) jäi edellisessä ottelussa kauden alhaisimpiin pisteisiinsä (3). Pistetilaston vitonen, Robert Arnold (19,1/5,9) on sen sijaan pitänyt tasonsa viime otteluissakin. KTP:n käskijä Sami Toiviainen nostaakin Arnoldin nimen esiin.
– Koko kolmikko on vaarallinen, mutta Arnold pystyy itse ratkaisemaan. Onnistuimme viimeksi häntä vastaan hyvin ja tälläkin kertaa on tarkoitus estää hänen ajonsa. Pakotetaan hänet ennemmin hypäreihin, Toiviainen valottaa KTP:n sivuilla.
KTP saanee vihdoinkin myös pelintekijän mukaan, sillä Sharaud Curry on todennäköisesti kokoonpanossa.
– Katsotaan vielä huomenna (tiistaina), mutta todennäköisesti hän pelaa. Varmasti vielä tuntuu, mutta ei hän ole mitään valittanut. Näyttäisi pystyvän pelaamaan ihan täysillä, kommentoi Toiviainen.
Myös Chris Owens on kokoonpanossa ja häneltä voidaan alkaa odottaa jo tuloksiakin.
– Ihan erinäköistä jo. Hän pystyy pelaamaan taas koripalloa, Toiviainen valottaa.
KTP on pyyhkinyt Korihait-tappion mielestään ja Toiviainen on painottanut suojateilleen ennen kaikkea oman pään pelaamista.
– Perjantaina meidän puolustus oli heikkoa, varsinkin ensimmäisellä puoliajalla. Maanantaina oli hyvät harjoitukset, joissa saimme vietyä puolustustamme eteenpäin.
Lahden kaatoon Toiviaisella on selvät nuotit.
– Puolustus! Meidän pitää tiedostaa heidän hyökkäyspelaaminen. Toisessa päässä Curry luonnollisesti avaa hyökkäyspeliämme.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Bradley Beal valitsi palkkapäivän mestaruuden sijaan – sopimus herättää kysymyksiä
- Lokkiparvi tiedotti neljännestä vahvistuksesta – Keonte Kennedy Helsinkiin
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Miikka Muurinen totesi: ”Yritän olla ykkösvaraus”
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Russell Westbrook laittaa tossut naulaan – yksi kaikkien aikojen parhaista takureista
- Israelista kuusinumeroinen tarjous Dennis Rodmanille
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa
- 12 miljardia dollaria – Los Angeles Lakers myytiin jälleen
- Karhu Basketin kova hankinta jättääkin Korisliigan väliin – tässä syy
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Entinen NBA-tähti laukoi hävyttömän väitteen Stephen Currysta
- Olivier Nkamhouan kilpailija maksoi jättisumman päästäkseen pois Barcelonasta
- Euroliigasta takaisin NBA-parketeille – Nikola Jokić saa pyytämäänsä apua
- Entinen NBA-pelaaja haastaa WNBA:n säännöt – ilmoittautui varaustilaisuuteen
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- 226 cm ja 172 cm – Los Angeles Clippersillä on NBA:n hurjin pituusero
- Atleettinen sentteri KTP-Basketin haaviin – vielä on pari tekijää tulossa