Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
KTP-Basket on ollut aktiivinen kesällä, ja joukkue alkaa olla kasassa. Kesä ei ole kuitenkaan KTP:n kannalta vielä ohitse, sillä 19. elokuuta kotkalaiset saivat jälleen ilouutisia. Oman kylän kasvatti Joel Mäntynen on tehnyt kahden kauden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Toinen kausi sisältää ulkomaanoption.
Kotkalaislähtöinen Mäntynen pelasi nuoruusvuotensa KTP:n riveissä, josta hän siirtyi kaudella 2018–19 Kouvojen akatemiajoukkueeseen. Kouvolassa mies löi itsensä lopullisesti läpi kaudella 2023–24, minkä jälkeen ura on jatkunut ulkomailla. Mäntynen on käväissyt Slovakiassa ja Saksassa, ja edelliskausi kului Italian kolmostasolla.
24-vuotiaalta Mäntyseltä tiedetään, mitä saadaan. Heittovoimaa, vahvaa yksilötaitoa sekä atleettisuutta. Lähes kaksimetrinen laituri on kaiken lisäksi hyvä levypallopelaaja, joten kaiken järjen mukaan Mäntysen paluu Korisliigaan tulee olemaan mielenkiintoista seurattavaa.
Greg Gibsonin luotsaama ryhmä alkaa olla todellinen mestaruuskandidaatti, ja kotkalaiset janoavat varmasti jo mitalipelejä. Siitä onkin jo vuosia, kun KTP on lähtenyt kauteen yhtenä suurimmista mestaruussuosikeista, mutta tällä ryhmällä on kaikki rahkeet siihen.
KTP-Basket on kesällä saanut positiivista palautetta Daniel Dolencin sopimusjulkaisuvideosta. Myöskin Mäntysen sopimusjulkaisuvideoon on panostettu saman verran. Sen voit katsoa TÄSTÄ.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- Tapiolan Honka aktivoitui – ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus julki
- Supersentterin paluu – Javion Ogunyemi jälleen Korisliigaan
- Lähde: Olivier Nkamhoualle tuotiin nimekäs kilpailija
- Federiko Federikon Euroopan ammattilaisura lähtee käyntiin Kyproksella
- Lähde: Russell Westbrookilla oli useampikin mahdollisuus jatkaa NBA-uraansa
- Alexander Madsen vaihtaa maisemaa – siirtyy suomalaisvalmennuksen alle
- Lähde: Kolme joukkuetta johtaa tarjouskilpailua DeMar DeRozanista
- Tältä näyttää Susijengin MM-karsintojen harjoitusrinki
- Loppukesän siirtopommi – Erik Sajantila palaa Suomeen
- Elias Valtoselle huippusopimus – pienelle suoratoistopalvelulle kultakaivos
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Bradley Beal valitsi palkkapäivän mestaruuden sijaan – sopimus herättää kysymyksiä
- Susijengistä tuttu Alex Murphy peruu eläköitymisensä
- Pistenikkari Äänekoskelle – Kipinä Basket vahvistui NBA:n G-liigan pelurilla
- Loppukesän siirtopommi – Erik Sajantila palaa Suomeen
- Tältä näyttää Susijengin MM-karsintojen harjoitusrinki
- Älyttömän kimmoisa atleetti KTP-Basketin riveihin – Zion Styles siirtyy Kotkaan
- Alexander Madsen vaihtaa maisemaa – siirtyy suomalaisvalmennuksen alle
- Miikka Muurinen totesi: ”Yritän olla ykkösvaraus”