Pronssiennakko: Bisons ja KTP hamuavat pronssia
Kuva: Juha Tamminen
Bisons ja KTP päättävät kautensa tiistaina, kun joukkueet iskevät yhteen tämän kauden pronssiottelussa.
Viime kauden finalistit kamppailevat tällä kaudella himmeimmästä mitalista ja nälkää riittää kummallakin. Kummallekin joukkueelle välieräsarja oli raskas, sillä tappiot tulivat viidennessä pelissä.
– Emme voita kolmatta perättäistä mestaruutta, mutta meillä on mahdollisuus kolmanteen perättäiseen mitaliin, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson muistuttaa Korisliigan sivuilla.
Viimeistä otteluaan KTP:n päävalmentajana toimiva Sami Toiviainen myöntää pettymyksen finaalien jäädessä väliin, mutta kotkalaisjoukkue on valmis taistelemaan pronssista.
– Videot on katsottu ja käyty läpi Bisonsin hyökkäyksen perusjutut. Joukkue vaikuttaisi palautuneen kohtuullisesti niin fyysisesti kuin henkisesti rankasta Pyrintö-sarjasta. Totta kai molemmilla on varmasti jollain lailla vaikeaa, koska finaali oli molempien ainoa tavoite. Isompia taktisia muutoksia tuskin tehdään, mutta toki joitain sekoituksia puolustukseen voisi olla luvassa. Pronssin vie se joukkue, joka pitää huolta pallosta, voittaa levypallot ja jaksaa painaa hyvällä asenteella koko 40 minuuttia, Toiviainen listaa ottelun avainasiat KTP:n sivuilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Miikka Muurinen
- Lauri Markkanen
- Suomen tytöt tipahtivat rankingissa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Tuomas Iisalon joukoilta tyrmäys kriisiseuralle
- Lauri Markkanen loisti voitto-ottelussa
- Valta on vaihtunut Korisliigassa
- Tuomas Iisalo voittaa ilman tähtipelaajaansa
- Lauri Markkanen ja Giannis huhuissa – yksi ongelma
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- Stephen Curry hurjassa iskussa – sekään ei riittänyt
- New Yorkille NBA-pokaali 52 vuoden tauon jälkeen