KTP:lle toivottu jatkosopimus
Kuva: Juha Tamminen
KTP-Basket sai sunnuntaina halutun nimen sopimuspaperiin, kun 32-vuotias Timo Heinonen päätti jatkaa uraansa vihreävalkoisissa.
Heinonen punnitsi vaihtoehtojaan pitkään, mutta lopulta Kotka vei voiton ja kolmas KTP-kausi on tosiasia.
198-senttinen Heinonen aloittaa jo 16.pääsarjakautensa ja pelattujen otteluiden yhteismäärässä laituri löytyy kaikkien aikojen tilastossa yhdeksänneltä sijalta (503+91). Pussihukkien kasvatti pelasi ensimmäiset kahdeksan kautta Vantaalla, mutta todellinen läpimurto tapahtui viiden ToPo-kauden aikana. ToPo:ssa Heinonen nosti pistekeskiarvonsa ensimmäisen kerran kaksinumeroisiin lukemiin ja kaudella 2010-2011 mies takoi runkosarjassa ennätyksekseen 14 pistettä ottelua kohden.
Päättyneellä kaudella Heinonen oli hyvässä vireessä. Pistekeskiarvo 13,1 oli paitsi miehen uran toiseksi paras, myös KTP:n kotimaisen osaston korkein. Vaikka Heinonen tunnetaan ennen kaikkea puolustuspään kyvyistään, hätyytteli miehen pistekeskiarvokin jopa amerikkalaistrion vastaavia. KTP:n päävalmentajana aloittava Anton Mirolybov on syystäkin tyytyväinen signaukseen.
– Jokainen valmentaja ottaisi Timin joukkueeseen koska tahansa. Erinomainen kentän molemmissa päissä ja esimerkillinen pelaaja niin kentällä, kuin sen ulkopuolellakin. Kotimainen runko on siis täysin sama kuin viime kaudella. Tästä on hyvä lähteä kartoittamaan amerikkalaispelaajia.
KTP:n kotimainen osasto on nyt kasassa. Kymmenen sopimuspelaajan joukkoon kuuluvat Joonas Lehtoranta, Jukka Matinen, Timo Heinonen, Michael Pounds, Aleksi Akpaso, Miki Kuusisto, Samuli Vanttaja, Otto Kilpeläinen, Joonas Pentti ja Vili Nyman.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Shai Gilgeous-Alexanderilla vielä pitkä matka
- NBA:n ”moraalinen finaali” lännessä
- Hurja nöyryytys seiskapelissä – konferenssifinaaliparit selvillä
- Tässä on NBA:n paras pelaaja
- Toinen MVP-palkinto putkeen – tätä miestä on vaikea pysäyttää
- Kataja jatkaa taistelua – huipennus seiskapelissä
- Detroit Pistons jatkaa taistelua – läntinen konferenssifinaali selvillä
- Awak Kuierin seura rämpii
- Salon Vilpas hyvin lähellä mestaruutta
- NBA:n finaalisuosikki joutui köysiin
- Järkyttävä uutinen – Memphis Grizzliesin Brandon Clarke on kuollut
- Suomen suurlupaus loisti Korisliigan finaalissa
- LeBron Jamesin ura voi olla ohi
- Kataja jatkaa taistelua – huipennus seiskapelissä
- NBA:n finaalisuosikki joutui köysiin
- Toinen MVP-palkinto putkeen – tätä miestä on vaikea pysäyttää
- Salon Vilpas hyvin lähellä mestaruutta
- Victor Wembanyama iski näyttävästi takaisin
- Awak Kuierin seura rämpii
- Detroit Pistons jatkaa taistelua – läntinen konferenssifinaali selvillä