Atlanta Hawksin suurin omistaja Bruce Levenson on päättänyt myydä osuutensa seurasta.

Levenson lähetti pari vuotta sitten sähköpostin Hawksin toimitusjohtaja Danny Ferrylle sekä muulle johtokunnalle, jossa hän kävi läpi seuran tilannetta rasistisin kääntein.

Hänen viestissään huomioitiin, että otteluissa suurin osa katsojista oli tummaihoisia, kuten myös cheerleaderit. Lisäksi peleissä sekä sen jälkeisissä konserteissa soitettava musiikki on tummaihoisten suosimaa hip-hopia ja gospel-musiikkia.

Levenson pohti sähköpostissaan keinoja miten voisi houkutella entistä enemmän valkoihoisia katsojia peleihin ja parantaa heidän viihtyvyyttään otteluissa, sillä hän pelkäsi, että tummaihoiset ovat pelottaneet valkoihoiset pois katsomosta.

Sähköpostin voi lukea kokonaisuudessaan täältä.

Levenson on nyt omasta aloitteestaan laittanut osuutensa myyntiin seurasta ja seuran sekä NBA:n johto on sen hyväksynyt.