Petteri Koponen hamuaa lohkovoittoa Eurocupissa: “Kaksi vaikeaa ottelua vielä edessä”
Petteri Koposen Himki taistelee Eurocupin D-lohkon voitosta yhdessä turkkilaisen Besiktasin kanssa. Keskiviikkona Himki kohtaa kotonaan Szolnokin.
Himkin peli ei ole kulkenut alkukaudesta aivan viime vuoden malliin, mutta hiljalleen viitteitä paremmasta on olemassa. Joukkue seilaa vahvassa myötätuulessa sekä Eurocupissa että VTB-liigassa.
– Pikkuhiljaa alkaa kulkea. Besiktasia vastaan pelasimme tosi hyvin 36 minuuttia, mutta sitten he alkoivat saada tosi kovia koreja sisään ja lopulta eroksi jäi vain neljä pistettä. Se oli kuitenkin tärkeä, sillä hävisimme heille kahdella, joten olemme nyt paremmin keskinäisessä vertailussa, Koponen muistuttaa SuomiKoris-sivuston haastattelussa.
Synkempiä pilviä Himkin taivaalle tuli, kun Marko Popovic, James Augustine ja Paul Davis joutuvat jättämään tärkeän ottelun väliin loukkaantumisten takia. Koponen on kuitenkin ollut vahvassa vireessä viime aikoina., Hän on ollut Eurocupissa joukkueen toiseksi kovin pistemies 13,4 pisteen keskiarvolla ja VTB-liigassa tahti on ollut samanmoista 12,2 pisteen keskiarvolla. Erityisesti Koposen heitto on uponnut upeasti, sillä Eurocupissa kakkosten prosentti on peräti 74,4 ja kolmosten 41,4.
– Saa nähdä miten loukkaantumiset vaikuttavat meidän peliin. Omasta puolestani heitot ovat nyt pudonneet hyvin ja on kiva pelata, kun putoaa. On luottoa ja tuntumaa heittämiseen. Bisons-pelin kivittämisen jälkeen on osunut suhteellisen hyvin, Koponen naurahtaa viitaten kauden huonoimpaan heittopeliinsä.
Himkillä on Eurocupia jäljellä vielä kaksi ottelua ja tarvitsee todennäköisesti voitot molemmista napatakseen lohkon kärkipaikan.
– Toivottavasti pystymme ottamaan ykkössijan. Meillä on kuitenkin kaksi vaikeaa ottelua vielä edessä, Koponen muistuttaa.
Salttu Forsström
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkasella heikkoa – Tuomas Iisalolle potkut?
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkasella heikkoa – Tuomas Iisalolle potkut?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan