Bisonsin voittoputkelle tyly loppu: ”Toivottavasti jätkät eivät tyydy olemaan vain yhden hitin ihme”

Kuva: Juha Tamminen
Bisons sai kouriintuntuvan opetuksen siitä, että joukkueurheilussa vanhoilla meriiteillä ei ole mitään merkitystä, vaan jokainen ottelu on oma itsenäinen kokonaisuutensa. Lokomotiv-voitto oli enää kaunis muisto, kun paperilla tasainen riikalaisjoukkue haki 25 pisteen voiton Vantaan energia areenalla pelatussa VTB-kotiottelussa.
Kaikki tietävät ilmiön, jossa onnistumiset ruokkivat itseluottamusta. Korkea itseluottamus taas saa aikaan uusia onnistumisia. Biisonien osalla tilanne oli päinvastainen. Kun peli ei käynnistynyt halutulla tavalla, itseluottamus katosi ja helponkin näköiset tilanteet tuottivat vaikeuksia. Pallo poltti käsissä eikä renkaasta tahtonut löytyä reikää hakemallakaan. Heittoprosentit jäivät todella alhaisiksi (kakkoset: 16/42, 37 %; kolmoset: 5/17, 29 %). Vapaaheitoissakin epäonnistuminen kieli turhautumisesta (16/27, 59 %). Tällä kerralla vaikeudet alkoivat heikosta levypallopelaamisesta. VEF voitti tilastokategorian lukemin 47-27.
– Levypallot ovat aina tärkeitä. Jos ei saa levypalloja, ei pääse nopeisiin hyökkäyksiin, vieraiden päävalmentaja Nikolajs Mazurs pohdiskeli Bisonsin sivuilla.
– Levyt kertovat koko ottelun kuvan, Tuukka Kotti murehti.
Greg Gibson ei liikoja selitellyt ottelun jälkeen.
-VEF oli parempi kaikilla osa-alueilla. Saimme, mitä ansaitsimme. Toivottavasti jätkät eivät tyydy olemaan vain yhden hitin ihme.
Vaikka Bisons kieltämättä pelasikin alle oman tasonsa, ei se yksin ratkaissut ottelua. VEF pelasi hyvin.
– Olimme todella keskittyneitä. Tämä oli meille todella tärkeä peli ajatellen pudotuspelejä. Liigan taso on todella korkea. Kuka tahansa voi voittaa kenet vain. Te voititte Lokomotivin ja nyt me teidät, Mazurs jutteli.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa