Kouvot hankki amerikkalaislaiturin – ”Intensiteetti kentän molemmissa päissä on poikkeuksellisen korkea”

Korisliigan hallitseva Suomen mestari Kouvot on tehnyt sopimuksen amerikkalaislaituri Justin Browningin kanssa.
Browning on 193-senttinen Western Carolina -yliopiston kasvatti, joka vastikään päättyneellä seniorikaudellaan tehtaili 9,8 pistettä ja 6,0 levypalloa ottelua kohden. Päävalmentaja Pieti Poikola pitää Browningia erittäin potentiaalisena pelaajana.
– Justin on erinomainen pelaaja avoimella kentällä. Lisäksi hänen pelaamisensa intensiteetti kentän molemmissa päissä on poikkeuksellisen korkea. Nämä ovat tärkeimmät ominaisuudet identiteettimme kannalta ja määräävät tekijät kaikissa rekrytoinneissamme, Poikola sanoo ja lisää, että varsin aktiivisesti käsillään puolustavan, äärimmäisen kilpailullisen Browningin pelissä on myös paljon kehitettävää.
– Justinin kehityskohteita on käyty seikkaperäisesti läpi videolta hänen itsensä ja agenttinsa kanssa. Olemme sopineet kuuden viikon koeajasta, ja tuona aikana noissa kehityskohteissa on saatava tuloksia. Kaiken kaikkiaan tämä hieman epätyypillinen sopimus on mieluisa haaste valmennukselle. Luotamme siihen, että talenttivalmentajiemme johdolla saamme Justinista jalostettua erinomaisen Korisliiga-pelaajan, Poikola sanoo Kouvojen sivuilla.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengistä pudonnut löysi uuden seuran
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Susijengi kaatui saappaat jalassa