Kouvot hankki uuden amerikkalaispelaajan kovasta yliopistosta – ”Kovan upsiden omaava pelaaja”
Kuva: Getty Images
Kouvot on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Brannen Greenen kanssa. 201-senttinen laituri on tähän mennessä pelannut urallaan vain kotimaansa sarjoissa. Greene saapui Kouvolaan maanantai-iltana.
23-vuotias Brannen Greene pelasi kolme vuotta Kansasin yliopistossa jonka menestyksekäs koripallojoukkue tunnetaan paremmin nimellä Kansas Jayhawks (NCAA I, Big 12 Conference). Viimeisenä kautenaan (2015-2016) Greene heitti 5.4 pistettä ja nappasi 2.1 levypalloa keskimäärin 12 minuutin peliajalla. Kolmen pisteen heittonsa nuorukainen upotti mainiolla 49%:n tarkkuudella.
Yliopistouransa jälkeen tarkkakätinen laituri on pelannut Yhdysvaltojen G-liigaa (ent. D-liiga) 29 ottelun verran Delaware 87ersin (Philadelphia 76ersin farmijoukkue) ja viimeksi Salt Lake City Starsin (Utah Jazzin farmijoukkue) joukkueissa. Greene pelasi kuluvalla kaudella Starsin riveissä viisi ottelua heittäen 7.2 pistettä ja hakien 3.2 levypalloa keskimäärin 20 minuutin peliajalla.
– Brannen on kovan upsiden omaava pelaaja jonka isona haaveena oli päästä Kansasin tai G-liigan kautta NBA:han. Nyt hänen tavoitteenaan on luoda uraa Euroopassa. Kovana heittäjänä hän sopii erinomaisesti kansainväliseen pelityyliin ja omaa erikoisosaamista jota meiltä on puuttunut, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen toteaa seuran sivuilla.
Greene odottaa innolla uutta haastetta.
– Olen innoissani mahdollisuudesta paitsi pelata Kouvoissa, mutta myös asua Kouvolassa. Tämä on peliurani ensimmäinen reissu ulkomaille ja odotan sitä suurella innolla. Tiedän tulevani hyvin menestyneeseen joukkueeseen ja haluan auttaa joukkuetta menestymään jatkossakin. Haluan auttaa uutta joukkuettani kaikilla tavoilla jotka valmentaja näkee tarpeelliseksi ja voittaa niin paljon pelejä kuin mahdollista. Haluan kiittää seuraa ja sen kannattajia siitä, että minut on otettu tänne avosylin vastaan ja odotankin meidän päättävän kauden vahvasti.
LUE MYÖS:
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Sitten heitä oli yksi: KTP-Basket edelleen tappioitta – näin kävi muualla
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Ei löydy pysäyttäjää tälle vahvistukselle – Mason Gillis loisti jälleen KTP:n voitossa
- Analyysi: Utah Jazz rakentaa uutta nousua – nähdäänkö Lauri Markkanen viimein pudotuspeleissä?
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Lähde: Milwaukee Bucksin suuret muutokset jatkuvat – useampi treidi viritteillä
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”