Koripalloliitto sai uuden toimitusjohtajan – ”Laaja kokemus eri rooleista”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen Koripalloliiton hallitus on valinnut liiton uudeksi toimitusjohtajaksi Ari Tammivaaran (LitM). Menestyksekkäiden EM-kotikisojen pääsihteeri Tammivaara palaa Koripalloliittoon Olympiakomitean joukkuepelien vastuuvalmentajan paikalta ja aloittaa uudessa työssään 2.5.2018.
Tammivaaralla on pitkä historia paitsi koripallovalmentajana, mutta myös laaja osaaminen urheilun johtotehtävistä. Suomalainen koripalloperhe muistaa Tammivaaran EM-kotikisojen pääsihteerin työn lisäksi Koripalloliiton valmennuksenjohtajana ja miesten maajoukkueen päävalmentajana.
– Olen toiminut vajaat 30 vuotta koripallon parissa erilaisissa tehtävissä ja kokenut työelämän suurimmat onnistumiset juuri koriksen saralla. Kun tällainen mahdollisuus tuli, niin harkinnan jälkeen totesin tämän olevan sitä, mitä haluan tehdä. Haluan viedä suomalaista koripalloa eteenpäin tässä tehtävässä, Tammivaara kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Tammivaara on nähnyt koripallon nousun suomalaisessa urheilukentässä läheltä ja hän uskoo, että samansuuntainen vire vie suomikorista eteenpäin myös tulevaisuudessa.
– Olen täysin vakuuttunut, että pitkäjänteinen työ ja tehdyt strategiset valinnat tuovat tulosta jatkossakin. Susijengin nouseva menestys, EuroBasketin huikea onnistuminen ja Lauri Markkasen suoritukset maailmalla ovat osoituksia siitä. Suomesta on tulossa koripallomaa, ja laaja sekä laadukas seuratoimintamme on valmis vastaamaan kysyntään ja lajin leviämiseen Suomessa, Tammivaara uskoo.
– Vaikka Olympiakomiteassa työskentely oli erittäin mielenkiintoista, niin mahdollisuus tehdä työtä oman rakkaan lajin kanssa oli tässä tapauksessa isompi intohimo. Uskon myös, että suomalaisen huippu-urheilun pelikentällä olen Koripalloliitossa oikealla pelipaikalla.
Susijengin ja Lauri Markkasen kerätessä suurimmat otsikot, on myös suomalaisessa seuratoiminnassa otettu askeleita eteenpäin. Koripallon lisenssiennätys on kuluvana keväänä rikottu jo kolmatta vuotta peräkkäin, ja historiallinen 20 000 lisenssin rajapyykki häämöttää näköpiirissä.
– Koripallolla on imua ja se näkyi haussa, jossa oli mukana laadukas joukko hakijoita. Arilla on laaja kokemus eri rooleista ja hän tuntee paitsi kotimaisen kentän myös kansainväliset sidosryhmät. Hallituksen valinta oli lopulta yksimielinen ja tiedämme saavamme liiton johtoon energisen ja motivoituneen tiimin- ja ohjelmanrakentajan, Koripalloliiton hallituksen puheenjohtaja Antti Zitting iloitsee.
Koripalloliitossa Tammivaara on toiminut ennen EM-kisaprojektin vetämistä valmennuksenjohtajana sekä miesten ja nuorten maajoukkueiden päävalmentajana. Korisliigassa Tammivaara on valmentanut Lahden NMKY:tä ja Kauhajoen Karhua. Saksassa Tammivaara oli puolestaan rakentamassa koripallo-ohjelmia Freiburgissa ja Mitteldeutscherissa luotsaten joukkueita samalla maan kahdella ylimmällä sarjatasolla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier pelasi lupaavasti
- Wembanyama oli jälleen pysäyttämätön: ”Tämä on kuin shakkia pelaisi”
- Euroliigan finaalissa aikamoinen trilleri – tässä ovat Euroopan kuninkaat
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Cleveland Cavaliers aivan ulapalla – kumpi finaalivastus sopii Knicksille?
- NBA:n mestarisuosikki jälleen niskan päällä
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Taas voitto – New York menee menojaan
- NBA-pelaajien välinen kysely paljasti erikoisen tiedon Tuomas Iisalon joukkueesta
- Aikamoinen soppa syntymässä: NBA-tähti julkaisi pilkkapelin NBA:n MVP:stä
- Suomi perustaa viralliset 3×3 maajoukkueet – hieno mahdollisuus koripalloilijoille
- LeBron James on edelleen liigan halutuin pelaaja – tässä syy:
- Salon Vilpas mestari – suurlupaus liekeissä
- Nyt nähtiin parempaa Awak Kuieria
- Awak Kuierin peliaika hämmentää
- Varoitus muille NBA-joukkueille – täältä tulee Victor Wembanyama
- Mikael Jantuselle surkea tappio
- Hurja putki päällä – NBA-mestaruus silti epätodennäköinen