Yksi kaikkien aikojen eurooppalaispelaajista lopettaa uransa
Yksi eurooppalaisen koripalloilun ikoneista Juan Carlos Navarro on ilmoittanut päättävänsä uransa. 38-vuotias siirtyy Barcelonan taustavoimiin.
Navarro edusti Barcelonan edustusjoukkuetta 20 kautta ja ainoana syrjähyppynä oli yksi NBA:ssa vietetty kausi. Hän ilmoitti viime kauden jälkeen haluistaan jatkaa pelaajauraansa vielä yhden kauden verran, mutta Barcelona ilmoitti ikonille, ettei hänelle ole pelikentällä käyttöä. Hän pelasi yhteensä 1139 ottelua Barcelonan paidassa.
”La Bomba” -lempinimen saaneen Navarron ansioluettelo on mittava. Hänet on valittu muun muassa EM-kisojen MVP:ksi, Euroliigan MVP:ksi sekä Euroliigan Final Fourin MVP:ksi.
Seurajoukkueessa hän saavutti kahdeksan Espanjan mestaruutta, seitsemän cupin voittoa, viisi Espanjan Supercupia sekä kaksi Euroliigan mestaruutta. Maajoukkueen paidassa hänelle tulivat maailmanmestaruus, kaksi olympiahopeaa, yksi olympiapronssi, kaksi EM-mestaruutta, kaksi EM-hopeaa, kaksi EM-pronssia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Awak Kuier ja kumppanit selvisivät haasteesta
- Tuomas Iisalon taktiikka muuttui jo
- Awak Kuier koki yllätystappion
- Huippuseura kintereillä – IL: Näin Susijengin tähti kommentoi kuumia siirtohuhuja
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- Sasu Salin yllättyi kun kuuli huimasta saavutuksestaan: ”Oho!”
- Susijengillä on loistava sauma MM-kisoihin
- Lauri Markkasen tilanteesta tuli uutta tietoa
- Susijengi upeasti jatkoon MM-karsinnassa
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- Utah taipui ilman Lauri Markkasta farssin keskellä
- Olivier Nkamhoua täräytti itsensä Susijengin sankariksi – avasi millaista on pelata huippuilta perheen edessä